Бившият шеф на „БДЖ-Товарни превози“ за катастрофата: Диспечерите са пуснали влак срещу влак Снимка: © Велизар Чакалов, Катастрофи в София

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Има комплекс от грешки на много служители, допуснали да се стигне до влаковата катастрофа край Локорско, при която загинаха двама души, а шестима бяха ранени. Това заяви в интервю за bTV бившият управител на „БДЖ - Товарни превози“ инж. Християн Кръстев.

„Дежурният диспечер е дал на частната композиция позволение да тръгне от гара „Световрачане“, но диспечерката, която е била на смяна, отива да си купи нещо от магазина и оставя някой друг да командва това движение. Впоследствие диспечерите се усещат, че са пуснали влак срещу влак“, каза той.

По думите на инж. Кръстев едната грешка е на дежурния ръководител. Не е ясно дали товарната композиция на БДЖ от гара „Кремиковци“ е имала нужното разрешение за тръгване.

„Може и да са го имали, но е било устно. Не мога да кажа какво пише в обясненията. Решението го дава диспечерът и дежурният ръководител на НКЖИ“, каза инж. Кръстев.

„В гара „Кремиковци“, където е влакообразуващата гара за товарния влак, дежурен ръководител, ако не е подготвил маршрута, за да излезе този влак на междугарие, няма как да излезе. Гаровата инсталация позволява до там, че ако машинистът тръгне без негово позволение, ще дерайлира на първата стрелка. Машинистите имат своята вина дотолкова, че са тръгнали без връчен писмен образец, че ще излязат от неправилен коловоз“, добави бившият шеф на „БДЖ-Товарни превози“.

По думите му вероятно има и друга грешка – не е монтирана вагоноизхвъргачка - съоръжение, което предпазва влакът без позволение да излезе на междугарието.

„Четвъртата грешка е, когато са се усетили, че има влак срещу влак. Вместо да бъде изключено напрежението на това междугарие, по погрешка изключват напрежението на другото междугарие и влаковете вече не знаят, че трябва да спират“, каза още Християн Кръстев.

Малко след случая вече бившият транспортен министър поиска три оставки. Тогавашният служебен премиер Димитър Главчев освободи от поста ресорния заместник министър, а настоящият министър Гроздан Караджов прие оставките и на директорите на НКЖИ и БДЖ - Товарни превози.

По думите на уволнения шеф на „БДЖ-Товарни превози“ инж. Християн Кръстев няма мотиви за освобождаването му.

„Тълпата иска кръв и винаги не взимат кръвта на пазача. Това е нормално и няма проблеми. Поисканата оставка и моето уволнение не са факторът, който ще доведе до оправяне на нещата. Когато те бъдат подобрени в съвсем друг аспект, няма никакво значение кой ще бъде вождът. Към мен няма упреци и отправени обвинения и няма как да има, защото в своите позиции съм казал, че няма как в моя договор за управление да нося такава вина“, заяви той.

Уволниха директорите на БДЖ-Товарни превози и "Железопътна инфраструктура"

Два товарни влака се сблъскаха челно край София, има загинали (Обновена)

Важно днес

Крум Зарков е новият председател на БСП

Той получи гласовете на близо 58% от делегатите на извънредния конгрес на БСП

21:29 - 07.02.2026
Важно днес

Закриват румънската секция на „Свободна Европа“ в края на март

Според румънски медии това ще се случи и с българската редакция

17:11 - 07.02.2026
Важно днес

Зеленски: САЩ искат край на войната до юни и ще направят всичко, за да го постигнат

Според украинския президент натискът е свързан с вътрешни процеси в САЩ

17:09 - 07.02.2026
Спорт

България изостава с 0:2 от Белгия в историческия мач от Купа "Дейвис"

Александър Василев и Илиян Радулов не успяха да спечелят мачовете си

16:41 - 07.02.2026
Важно днес

Съветът за мир се събира за първа среща на 19 февруари

На събитието ще се обсъжда втората фаза на примирието в Газа и ще се събират средства за възстановянето на територията

16:11 - 07.02.2026
Важно днес

НАП тръгва по цветарските магазини, ще проверява за ценови натиск

До момента са наложени глоби за 215 хил. евро за необосновано повишаване на цените

12:32 - 07.02.2026
Важно днес

Франция и Канада дадоха сигнал, като отвориха свои консулства в Гренландия

Франция е първата страна от ЕС с постоянна дипломатическа мисия на острова

11:48 - 07.02.2026
Живот

Тялото не е ресурс и жертвата не може да бъде виновна

Ново време – нови травми

11:46 - 07.02.2026
GEN Z дневници

Vol. 103: Да пее или не ДАРА на “Евровизия”, Gen Z бяга за здраве и статус, умират ли музикалните видеа

Тази седмица разнищваме най-наболелия обществен казус - участието на DARA в "Евровизия" и още други Gen Z теми

11:36 - 07.02.2026