По време на първия си телевизионен дебат преди балотажа от изборите, кандидатите за президент на Бразилия се обвиниха взаимно в лъжа, в корупция, във връзки с организираната престъпност и дори педофилия и канибализъм.
По време на последния, който се проведе в събота вечерта, дебатът ескалира до използване на квалификации като "крал на лъжите", "бандит", "откачен", както и до въпроси от типа на кой взима виагра.
Днес до края на деня ще стане ясно кой ще е новият президент на Бразилия: крайнодесният настоящ лидер Жаир Болсонаро или левия му съперник, който също е заемал най-високия пост в четвъртата по големина демокрация в света - Лула да Силва.
Луис Инасио Лула да Силва от Работническата партия победи президента Жаир Болсонаро от Либералната партия с 5 процентни пункта на първия тур на изборите преди четири седмици, но според социологическите прогнози резултатът на балотажа може да е много близък. На първия тур Жаир Болсонаро спечели повече гласове, отколкото прогнозираха проучванията на общественото мнение, а Лула не достигна 50% от валидните гласове, необходими за категорична победа.
Урните в Бразилия бяха отворени в 08:00 местно време (11:00 GMT) и трябва да затворят в 17:00 (20:00). Гласуването е електронно и резултатите се очакват до часове след затварянето на секциите. Преброяването може да се проследи на живо на сайта на избирателната комисия.
Президентът Болсонаро гласува в Рио де Жанейро само минути след отварянето на избирателните секции.
Какво знаем за Лула
Лула да Силва е на 77 години и е 35-ият президент на Бразилия, основател и почетен председател на популярната Партия на работниците на Бразилия. Участвал е в президентските избори на страната 5 пъти и е губил през 1989, 1994 и 1998 година.
Избран е за президент на 27 октомври 2002 г., встъпва в длъжност на 1 януари 2003 г. и е преизбран за втори мандат на 29 октомври 2006. Поради невъзможност да бъде президент повече от два мандата, на изборите през 2010 г. дава подкрепата си за Дилма Русев, която е с български произход.
От 2015 година Лула да Силва е разследван за корупция като част от мащабно следствие около петролната компания "Петробрас" като на 4 март 2016 година е задържан за разпити. На 13 юли 2017 е осъден на лишаване от свобода за 9,5 години.
Въпреки че социологическите проучвания предричат категорична победа за Лула, много избиратели в Бразилия твърдят, че не вярват на проучванията, след като те подцениха силата на подкрепата за президента Болсонаро.
Елън Мониел е 23-годишна студентка и активистка по темата за климатичните промени от град Натал в североизточна Бразилия. Градът е политическа крепост на Лула и много от връстниците на Мониел я притискат да гласува за него, но на първия тур на изборите тя дава вота си за чернокожия Леонардо Перикъл, тъй като нейният баща е чернокож и тя казва, че се е почувствала представена от кандидат-президентската двойка, водена от Перикъл.
Когато обаче той получава по-малко от 0,1% от гласовете, тя се преориентира към Лула.
В интервю за BBC обаче младата жена казва, че ще упражни протестен вот, тъй като Болсонаро представлява "всичко, в което тя не вярва". Мониел посочва, че броят на гладуващите в Бразилия се е увеличил по време на неговото управление и цитира скорошно проучван, според което 33 милиона души от общо население от 217 милиона живее под прага на критичната бедност.
Какво знаем за Болсонаро
Жаир Месиас Болсонаро е на 67 години и е настоящият президент на страната. Той е член на Камарата на депутатите, представляващ щата Рио де Жанейро от 1991 г. Встъпва в длъжност като 38-и президент на 1 януари 2019 г. и е крайнодясно ориентиран.
Завършва Военната академия „Агулнас Неграс“ през 1977 г. и служи в полевите артилерийски и парашутни групи на бразилската армия. Става известен през 1986 г., когато написва статия за списание Veja, критикуваща ниските заплати на военните, след което е задържан в ареста за 15 дни и е оправдан 2 години по-късно.
По време на 27-годишния си мандат като конгресмен, Болсонаро става известен със силната си подкрепа за националния консерватизъм. Заклет опонент на левите политики, включително абортите, легализацията на наркотиците, еднополовите бракове и секуларизма. Във външната си политика, Болсонаро се застъпва за по-близки отношения на Бразилия със САЩ и Израел.
Той стана популярен също така с отричането на пандемията от Covid-19 и отхлабването на защитните мерки за амазонските дъждовни гори насред глобалната криза с климата.
На 6 септември 2018 г. Болсорано е намушкан с нож в корема докато е на митинг и разговаря със съмишленици в град Жуиз ди Фора. Полицията арестува за нападението Аделио Биспо де Оливейра, който твърди, че е бил „на мисия от Бога“.
Густаво Рамп е друг бразилец, интервюиран от BBC, който обаче в е противоположолния лагер и иска с гласа си да попречи на бившия президент Лула да се върне на поста.
Рамп е 31-годишен служител в корпорация и е от Куритиба, южен град, който традиционно гласува за президента Болсонаро.
„При Болсонаро нивото на убийствата спадна, държавните компании, които бяха на загуба, реализираха печалби и обществената сигурност се увеличи“, обяснява той и добави, че няма начин да гласува за Лула.
През 2002 г., когато Рамп е бил на 11 години, Лула е избран за президент за първи път. Бразилецът казва, че си спомня как Работническата партия на Лула е била погълната от огромни корупционни скандали през следващите години.
Подобно на много бразилци, които се противопоставят на Лула, той казва, че би било "унизително" за страната, ако Лула - който е лежал в затвора по обвинения в корупция преди присъдите му да бъдат анулирани - бъде преизбран.
За разлика от повечето твърди поддръжници на Болсонаро, Рамп описва себе си като либерал по социалните въпроси.
Той смята, че абортът трябва да бъде законен до 12-а седмица от бременността и че еднополовите двойки трябва да имат същите законови права като хетеросексуалните двойки - но казва, че харесва твърдия подход на президента към престъпността.
В страната съществуват опасения, че крайнодесният бразилски президент може да откаже да признае едно евентуално поражение. Той вече е заявявал, че "само Бог" може да го свали от заемания пост и изглежда не изключва възможността за преврат, ако загуби на изборите.
По време на управлението си Болсонаро постави 6000 военни на ключови държавни постове, а мнозина от поддръжниците му са тежко въоръжени. Ако победата на Лула да Силва не е категорична - а по всичко личи, че вероятно няма да е такава - не е изключено Болсонаро да последва примера на Тръмп и да заяви, че изборите са били "откраднати".
Подобно на бившия американски президент, Болсонаро от месеци говори, че избирателната система на страната е уязвима и може да бъде обект на масови измами. Много анализатори възприемат тези твърдения като подготвяне на почвата за оспорване на изборните резултати. Евродепутати и американски конгресмени вече отправиха призиви към крайнодесния лидер да уважи резултатите от изборите.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: