Сарафов упорства да е главен прокурор - обжалва спрения си избор и оспорва закона Снимка: © Screenshot

Изпълняващият функцията гл. прокурор Борислав Сарафов е подал жалба в съда срещу решението на Висшия съдебен съвет да прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор. В нея Сарафов беше единственият кандидат.

Сега той настоява Върховният административен съд (ВАС) не само да отмени решението, а и да сезира Конституционния съд (КС) за последните промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Именно те направиха така, че да се спре изборът - депутатите записаха, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не може да избира „тримата големи“ в съдебната система - главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд, съобщава „Лекс“.

Сарафов не е съгласен и с частта от закона, според която се прекратяват започнатите, но незавършени с президентски указ процедури за избор на ръководителите на тези институции.

Той е изпълняващ длъжността главен прокурор, откакто ВСС уволни предшественика му Иван Гешев, чийто заместник беше. Същият ВСС е с отдавна просрочен мандат, попълването му е проблемно, защото за избор на нови членове от квотата на парламента са нужни поне 160 гласа, а от години се твърди, че настоящият състав е политически зависим.

Непосредствено след като заработи 51-вото Народно събрание депутатите гласуваха забрана за участие в избора на „тримата големи“ на членовете на ВСС с изтекъл мандат и записаха, че всички процедури по избор, които не са завършени, се прекратяват.

ВАС вече е образувал дело по жалбата на Сарафов за спрения му избор. Дали ще сезира КС, както той настоява, предстои да се реши.

Всъщност самият Сарафов също да сезира Конституционния съд директно за промените в Закона за съдебната власт, но е предпочел да прехвърли тази "отговорност" на ВАС. А там ВСС с изтекъл мандат удължи също изтеклия мандат на председателя на съда Георги Чолаков.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Анестезиологът, присъствал на раждането на Антония в "Майчин дом", отрече да е имало агресия

Д-р Карабелова обясни, че допълнителна упойка не се слага, ако това може да затрудни естественото раждане

11:04 - 16.07.2025
Политика

Как Германия убеди Тръмп да изпраща оръжие на Украйна

САЩ ще достави ПВО-системи, Европа ще плати сметката - какво точно ще получи Киев?

10:47 - 16.07.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Демокрацията не е за отмъщение, а правото не е оръжие

От коалицията смятат, че целта на акциите в община Варна е установяване на политически контрол

09:56 - 16.07.2025
Важно днес

Започнаха доставките на оръжие от САЩ за Украйна

Тръмп отрече да е окуражавал Зеленски да атакува цели в Москва и Санкт Петербург

09:23 - 16.07.2025
Важно днес

Най-малко 12 ранени и един загинал при руски удари срещу Украйна през изминалата нощ

Москва демонстрира пълно пренебрежение към ултиматума на Тръмп

09:20 - 16.07.2025
Важно днес

НС разглежда окончателно промените в Закона за движение по пътищата

Пет ключови промени са в дневния ред на парламента

08:18 - 16.07.2025
Важно днес

Граждани протестират в София, Варна и четири европейски града в подкрепа на Благомир Коцев

Всички протести започват в 18:30 ч. местно време

07:29 - 16.07.2025
Важно днес

Пускат движението по ул. "Опълченска" в София

От днес се възстановяват и маршрутите на градския транспорт

07:00 - 16.07.2025
Важно днес

Полиция влезе отново в община Варна

Проверяват две заповеди за заместник на Благомир Коцев, въпреки че Административният съд вече се е произнесъл

21:00 - 15.07.2025