Борисов отряза Асен Василев за ДДС на ресторантьорите и сигналите за укрити данъци Снимка: © Булевард България

Председателят на ГЕРБ отхвърли изпреварващо идеите на Асен Василев за възстановяване на 20% ДДС за ресторантьорите и за схемата с бонуси за хора, сигнализиращи за неплатени данъци на фирми.

Борисов така и не обясни защо 3 години след Covid-пандемията държавата трябва да продължава да събира по-нисък ДДС от заведенията, но намекна, че противоепидемичните мерки можело отново да се върнат, а браншът "буквално беше размазан" от локдауна при неговото управление през 2020.

Той беше доста по-критичен срещу предложението за финансов стимул на хора, които подават сигнали за укрити данъци, акцизи, осигуровки и други задължения към бюджета.

"Никой не е говорил с най-голямата парламентарна група за подобно нещо. С връщането на ДС в София, бонус-донос си върви като нещо съвсем реално, защото ДС без доноси не могат да съществува. Някой трябва да донася, да клевети, да пуска сигнали, за което да получава пари - агентурни, най-вероятно", обяви Борисов с намек към семейното минало на кандидата на ПП-ДБ за кмет на София Васил Терзиев.

"Отиваш и даваш сигнали за 100 фирми, по Търговския регистър си избираш и даваш. Все за една ще намерят и отиваш да си вземеш парите. Такива авангардни предложения е хубаво да се обсъдят с некоалиционните партньори, за да не се налага да ги коментираме постфактум. Няма да ги подкрепим. След като внуците на ДС управляват, доносите са "храната", материята, от която живеят", беше коментарът му.

В същото време, Борисов обяви, че управляващото мнозинство остава "много стабилно", като даде за пример подкрепата за "младежката мечта" на Кирил Петков за защита на три плажа Корал, Иракли и Карадере от застрояване.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

„Лукойл“ обяви продажба на международните си активи след санкциите на САЩ

Компанията вече разглежда оферти от потенциални купувачи

20:28 - 27.10.2025
Важно днес

САБ след скандала с актьора Росен Белов: Доверието ни към МК отдавна е свалено

Организацията ще внесе искане за становище до министъра на вътрешните работи

19:31 - 27.10.2025
Бизнес

Илон Мъск може да напусне Tesla, ако не бъде одобрен планът му за възнаграждение за 1 трилион долара

Мъск заяви, че иска да защити Tesla от „корпоративните терористи“

18:42 - 27.10.2025
Важно днес

БНБ освобождава 16 млрд. лева от задължителните резерви на търговските банки

Провилото влиза в сила след приемане на еврото

18:10 - 27.10.2025
Важно днес

България и "Райнметал" започват изграждането на завод за барут и 155 мм снаряди

Очакванията са, че производството ще започне в края на 2027 г.

18:06 - 27.10.2025
Важно днес

Елин Пелин може да се превърне в най-посещаваното място в България за Хелоуин

Реакцията идва заради забраната на кмета да отбелязва празникът

17:42 - 27.10.2025
Важно днес

Украйна подготвя предложение за прекратяване на огъня по подобие на плана на Тръмп за Газа

Мирният план ще включва споразумение по настоящите линии на фронта

16:39 - 27.10.2025
Важно днес

Тръмп припомни на Путин, че подводните ядрени сили на САЩ са близо до Русия

Американските ракети не трябва да летят 14 000 километра, за да достигнат Русия, каза Тръмп

16:33 - 27.10.2025