България чества паметта на Свети Георги Победоносец - ден на храбростта, празник на Българската армия и имен ден за повече от 200 000 български мъже и жени, които носят името Георги, Гергана, Ганчо, Галя и др.
Св. Георги е символ на битката и победата на вярата срещу злото.
Според житията родното място на светеца е Кападокия в днешна Турция около 280 г. сл. Хр. Той умира в град Лид в Палестина през 303 г.
Георги е бил войник, който е арестуван и измъчван но по време на гоненията на Диоклециан срещу християните.
В житието е подробно описано как Бог го спасява от най-различни опасности, включително когато императорът го хвърлил в яма с негасена вар, но след три дни го намерили невредим. Накрая отсякли главата му с меч.
Смелостта, с която той защитава своята вяра, е вдъхнала сили на мнозина негови съвременници да приемат вярата и да не се страхуват да я изповядват.
Няколко години след смъртта на мъченика през 311 г. император Галерий отменя гоненията срещу християните, а скоро след това император Константин приема вярата и затвърждава едикта за толерантността.
Легендите около Св. Георги са различни, но една от тях е създала първообраза, с който всички разпознаваме този светец.
Според нея - някога град Селем в Либия е съществувал страховит дракон. За да го умиротворят, местните хора му предоставяли по две овце на ден. По-късно хората започнали да жертват не само животно, но и по едно дете, избирано с жребий.
Когато един ден жребият се пада върху дъщерята на владетеля, Георги се изправя срещу дракона и го пробожда с копието си - и така става символ на победата на вярата срещу злото.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: