Четвърти ден корабът "Kairos" остава блокиран край Ахтопол, изследват морето за замърсяване Снимка: © Screenshot / БНТ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Четвърти ден удареният от украински морски дронове танкер Kairos остава блокиран в морето край Ахтопол. След като вчера по въздух бяха евакуирани трима души от екипажа, тази сутрин още четирима моряци напуснаха кораба с помощта на хеликоптер „Пантер“ от авиобаза „Чайка“. Специалист от Военноморските сили се спусна на борда, откъдето моряците бяха изведени един по един по въже - процедура, наложена заради бурното море и невъзможността катер на „Гранична полиция“ да достигне до танкера.

Евакуираните ще бъдат транспортирани до авиобаза „Чайка“, където ги очакват медицински и гранични екипи. Част от екипажа е била извадена още вчера след сигнал за влошено здравословно състояние, но след прегледи не се е наложила хоспитализация и те временно са настанени в хотел. На борда остават трима моряци - по изричното желание на корабособственика.

Паралелно с евакуациите по въздух, на Kairos бяха доставени храна, вода и преносим дизелов генератор, тъй като корабът е без електрозахранване и отопление. Целта е да бъдат осигурени минимални условия за хората, които остават на борда.

Вицeадмирал Румен Николов, главен директор на ГД „Аварийно-спасителна дейност“ към ИА „Морска администрация“, каза пред БНТ, че към 7:00 ч. тази сутрин обстановката около танкера е спокойна, Kairos се държи стабилно и не застрашава брега. По думите му един от разглежданите варианти е корабът да бъде провлачен с влекач до рейда пред Бургас, където да бъде направена оценка на състоянието му и на възможностите за последваща експлоатация. Той уточни, че корабособственикът, китайска компания, вече е изпратила свой представител и съгласно морското право ще поеме всички разходи по спасителните операции.

Очаква се днес среща на дипломатическо ниво да изясни обстоятелствата около навлизането на Kairos в българските териториални води. Министерството на околната среда и водите ще изследва водата в района, за да бъдат отхвърлени съмненията за потенциално замърсяване на Черно море.

Местните рибари остават притеснени заради близостта на танкера до брега. Рибарят Тодор Любенов коментира пред БНТ, че корабът е „на най-лошото място през най-лошия сезон“ и че при влошаване на времето съществува риск да бъде изхвърлен на сушата, което да доведе до екологични последствия.

Как Kairos достигна до българските води

Kairos е един от двата танкера, заедно с Virat, поразени от украински морски дронове в Черно море при съвместна операция на Службата за сигурност на Украйна и военноморските сили. Турските власти първи съобщават за експлозиите край Босфора.

Според данни на London Stock Exchange Group и Reuters двата кораба са в списъка на санкционираните съдове, свързвани със „сенчестия флот“ на Русия - мрежа от танкери, използвана за заобикаляне на международните санкции върху руския петрол.

Kairos, плаващ под флага на Гамбия, е пътувал празен към Новоросийск. Част от 25-членния му екипаж е била евакуирана от турските служби след първоначалните взривове. След удара корабът се насочва на юг и навлиза в българските териториални води, където остава блокиран край Ахтопол.

Българските служби провеждат спасителна операция край Ахтопол за поразения от украински дрон танкер „Kairos“

Важно днес

Вътрешният министър Емил Дечев: Сменени са 23 от 28 шефове на областни дирекции на МВР

Предстоят промени и в районните управления, заяви той

18:16 - 01.03.2026
Важно днес

„Продължаваме Промяната“ включват в листите си лица от протестите

Граждански активисти и представители на поколението Gen-Z стават част от кандидат-депутатските листи на формацията

18:07 - 01.03.2026
Спорт

Отиде си легендарният Джони Велинов

Той беше една от най-големите фигури в историята на ЦСКА

17:56 - 01.03.2026
Важно днес

Около 1400 български туристи са в Близкия изток, най-много са в Дубай

МВнР разширява каналите за връзка и подготвя организация за съдействие при прибиране

17:19 - 01.03.2026
Важно днес

Доц. Михаил Околийски: Ще проверим всички търгове в здравното министерство

Министърът отрече политически мотиви в освобождаването на Иванка Динева

16:23 - 01.03.2026
Важно днес

Временен съвет поема управлението на Иран след смъртта на Хаменей

Трима висши представители временно поемат правомощията на върховния лидер

16:05 - 01.03.2026
Живот

Разривът с родителите - криза или опит за нов баланс? Разговор с психотерапевта Биляна Котева

Защо в семейството стратъх води до контрол, а контролът - до напрежение

15:37 - 01.03.2026
Спорт

Малена Замфирова отново се качи на подиума за Световната купа

16-годишната българка спечели малкия финал в Криница

15:26 - 01.03.2026