Великобритания иска да ограничи броя на чуждестранните студенти, които не учат в топ университетите ѝ Снимка: © Getty Images

Британският премиер Риши Сунак планира ограничения за чуждестранните студенти, които пристигат в страната, с цел да се овладее рекордната имиграция, съобщава британският вестник "The Times".

Според плановете му тези, които не учат "в най-добрите университети", може да не бъдат допуснати да емигрират във Великобритания. По първоначална идея ще има ограничения и по отношение на броя на членовете от семейството, които студентите могат да доведат със себе си в страната. Правилата ще се прилагат само за чуждестранни студенти, които към момента не живеят в Обединеното кралство.

По данни на Службата за национална статистика само до юни тази година в страната са пристигнали около 1,1 млн. души, а за същия период са емигрирали около 560 хил. души. Нетната миграция е достигнала рекордните 504 хил. души.

  • Плановете за възпиране на една част от чуждестранните студенти от това да учат във Великобритания противоречат на правителствената Стратегия за международен растеж от 2019 г..
  • Тя имаше за цел да увеличи броя на чуждестранните студенти до 600 хил. до 2030 г.
  • По данни на Агенцията за статистика на висшето образование обаче тази цел е била постигнала още през учебната 2020-21 г.

Представител на Министерството на вътрешните работи заяви, че няма да коментира "спекулациите" около идеята, но той цитира изказване на министъра на вътрешните работи Суела Брейвърман, която посочва, че е "разбираемо" рекорден брой хора да пътуват до страната на фона на войната в Украйна, ситуацията в Афганистан и потъпкването на правата в Хонконг. По думите му британската общественост "с право очаква" миграцията да бъде намалена с течение на времето.

"Това ниво на миграция оказва натиск върху предлагането на жилища, здравеопазване, образование и други обществени услуги. Трябва да гарантираме, че имаме устойчив, балансиран и контролиран подход, поради което продължаваме да преразглеждаме имиграционните си политики", се казва в изявлението на Брейвърман.

Най-много студенти във Великобритания е изпратила Индия, следвана от Китай и Нигерия.

Британското правителство започна серия от инициативи, след като обеща да намали нетната миграция към страната още през 2019 г., включително чрез спорните си планове за депортиране на мигранти в Руанда и сделките с Франция, насочени към пресичането на границата с малки лодки.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

СГС разреши издаване на европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев (Обновена)

Бившият директор на ББР беше обявен за издирване в страната в края на август

15:01 - 26.11.2024
Бизнес

Мерките на БНБ не спират рекордния ръст на ипотечните кредити

Те влязоха в сила от 1 октомври

13:59 - 26.11.2024
Изключи телефона, включи Коледа

Над 40% от българите прекарват повече от 4 часа дневно на мобилни устройства

Пълноценното общуване с близките е основен мотиватор за намаляване на екранното време

13:26 - 26.11.2024
Кино и сериали

"Wicked" счупи рекорди и оглави боксофисите по света, но не и в България

Филмът "Wicked" (Злосторница) се превърна в хит в световния боксофис

13:10 - 26.11.2024
Важно днес

Борисов вече не иска да е премиер и е готов да върне първия мандат

Лидерът на ГЕРБ обвини ПП-ДБ за ситуацията. ГЕРБ защитава избора на Сарафов за главен прокурор

12:08 - 26.11.2024
Важно днес

Европрокуратурата обвини български бизнесмен в измама за 19,2 милиона евро

Предприемачът кандидатствал да продава земеделски машини в Конго

11:54 - 26.11.2024