Над 1,7 милиона лева за заплати за един месец в провинциален културен институт на държавна издръжка.

Десетократен ръст на разходите за персонал между август и септември.

Скандал, който хвърля в ступор всеки човек в България с интерес към сценичните изкуства.

Въпросите около арестите в Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград са повече, отколкото логичните обяснения как е възможно да се стигне дотук.

Уличеният в измама диригент Левон Манукян е директор на Центъра едва от юни 2024 г.

Предполагаемият посредник Атанас Георгиев в схемата за източване на пари през фиктивни трудови договори е "каскадьор" от Перник.

Уличеният за "мозък" на организацията Петко Писков е човек от Пазарджик, представящ се за разработчик на софтуер, но от 2 години рекрутира и външни служители за гастролите на Смолянския театър из страната.

Арестите са извършени от полицаи в Пловдив, докато един от задържаните е носел близо 170 хиляди лева в себе си, според БНТ.

Версиите за скандала вече излизат извън обичайните предположения за лично присвояване и стигат до неофициални хипотези за купуване на гласове, въпреки че разследването е на съвсем ранен етап.

Не е ясно колко от близо 1 млн. лв. предполагаема щета за бюджета е безвъзвратно изчезнала и къде са отишли парите.

Не е ясно и защо известен диригент, който се е борил от 3 години за поста директор на театъра и филхармонията в Разград, ще ликвидира професионалното си бъдеще и добро име на третия месец от мандата си.

Интересно е и дали е случайно, че посредниците се закачат на бюджета на сравнително малък културен институт далеч от София. И колко още подобни бомби цъкат под иначе вечно оплакващите се от липса на пари театри.

Със сигурност се знае за още един театър с проблеми.

"Първите му думи бяха, че знае как да стопи минусите в нашия театър"

Това е оправданието на директора на театъра в Смолян Румен Бечев пред bTV, който едва успява да събере разбираем разказ за това как започва запознанството му с Петко Писков. Вероятно от притеснение, че може да е следващият с призовка.

Смолян е първият областен център, в който заподозреният Писков е развивал паралелна дейност към структурата на театъра в продължение на две години. Предлагал е на директора хора за изпълнение на външни услуги. Един от тях е и "каскадьорът" от Перник, който изплува и в схемата в Разград.

"Може би да са били 30 човека, ние плащахме за това, за което са свършили работа. Намираха къде да играем, да помогнат в организацията. Сега не мога да си го побера в главата по какъв начин съм го изпуснал всичко това", казва Бечев.

Той е актьор, управлява театъра от 2015 и изглежда като човек, който много добре осъзнава, че носи отговорност като длъжностно лице, ако бъдат открити злоупотреби.

Но всички въпроси за назначенията, изплатените възнаграждения и общата сума на парите за "услугите" на Писков, той отклонява към главната счетоводителка.

Не можеше и да обясни какво точно са работили 30-те служители, които Писков му е препоръчал, защото "не е моя работа да ходя с тях". Знае само, че хората "не са в Смолян" и че договорите са подписвани "чрез Петко", който обяснявал, че "всичко е както трябва".

От 2011 г. насам държавните културни институти работят с т.нар. делегирани бюджети, които дават на директорите "безпрецедентна автономия" за разпореждане с бюджета, според министъра на културата Найден Тодоров.

Срещу тази автономия би трябвало да стои адекватен план и управленски екип.

Системата предвижда и държавата да стимулира театрите според оборота от продадените билети.

Според единните разходни стандарти - за всеки 1 лев реализирани приходи от билети се плащат между 3 и 4,50 лв. за драматичните театри и между 8,50 и 11 лв. за симфониети и филхармонии.

В случая с Разград културният център (ТМФЦ) обединява три структури - театъра, филхармонията и сцената "Назъм Хикмет".

Диригентът Левон Манукян поема ТМФЦ през юни, след 2 години по-рано губи конкурса за директорския пост от актрисата Таня Карбова.

Мандатът ѝ е прекратен предсрочно, след като музикантите от филхармонията я обвиняват, че съсипва институцията. Манукян също участва в протестите (той е работил към центъра още при предходния директор). Карбова е обвинявана в това, че пречи на нормалното развитие, като съкращава щата за оркестранти под "санитарния минимум" и неглижира музикалната програма. Нейното обяснение е, че приходите на центъра са прекалено малки, за да издържа филхармония и че тя би трябвало да се отдели.

Проблемът беше стигнал до вниманието на 49-ото Народно събрание през депутата от Разград Антоанета Цонева (ДБ) и до Министерството на културата, което разпорежда и проверка на инспектората.

Манукян поема управлението с амбиция да върне публиката, организира календар за концерти с месеци напред, увеличава заплатите и в началото на септември пуска конкурс за нови оркестранти. Директорът твърди в интервю за БНР, че получавал запитвания за работа и от чуждестранни музиканти.

Паралелно с това обаче се появяват "посредниците".

Как? Едва след ареста Манукян е свидетелствал пред прокуратурата, че "човек, работещ в Министерството на културата" е направил среща с него в хотел "Рила" в София и му е посочил Петко Писков като "лице, което се занимава с подобна дейност в театъра в Смолян".

"От началото на септември целият документооборот е предоставен на външна фирма, която има всички документи и аз като зам.-директор имам достъп до документи, които касаят мен лично на този етап", каза пред БНТ Надежда Радославова – зам.-директор на ТМФЦ – Разград.

Радославова е бивш председател на Общинския съвет на Разград от ГЕРБ, член е и на действащия ОбС, в миналото е била директор на музикалната школа "Илия Бърнев". Назначена е за заместник на Манукян от встъпването му в длъжност.

Адвокатът на Петко Писков твърди, че всички плащания по проверяваните договори имат "тройна верификация" - това е така, защото парите се превеждат от Министерството на културата, след като бъдат поискани от директора и подписани от счетоводителите.

Интересно е как ТМФЦ в Разград може да прави нареждания до бюджета за общо 1,7 милиона лева в един месец, без преразходът да бъде блокиран веднага - още когато е надскочил обичайното ниво от 150 хиляди лева. Министърът на културата Найден Тодоров твърдеше, че служителите му са засекли необяснимите суми в края на месеца, докато МВР-Пловдив е работело по собствено разследване.

Според журналиста Божидар Божков обаче вероятно схемата изобщо е нямало да бъде осветена, ако двама от "сламените хора", които са били фиктивно назначени, не бяха пробили веригата, като изтеглят парите и ги похарчат за хазарт и стари дългове, а след това потърсят закрила от полицията. Негова е и версията, че сумите може да са били предназначени за изборни престъпления, а диригентът да е бил принуден да съучаства, например под заплаха с компромат.

Това, което никой не отрича, е, че дори схемата в Разградската филхармония да е била уникална по вида си, тя не е единственият канал за източване на културни институции.

Същите културни институции, чиито трупи протестират от години заради ниските заплати и се оплакват от системно подценяване на таланта и труда им.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нов временен зам.-кмет ще отговаря за строителството в София

Никола Лютов временно ще отговаря за ресор "Обществено строителство"

20:06 - 07.10.2024
Важно днес

България не може да отлага повече решенията за Плана за устойчивост, ако иска втори транш

ЕК започва оценка на реформите, които в България закъсняват

17:27 - 07.10.2024
галерия

Не магия, а наука - вселената зад L'Oréal Paris

Науката зад козметиката беше във фокуса на първото регионално събитие на L'Oréal Paris за балканския регион, Skincare Science, което на 30 септември събра в Белград водещи инфлуенсъри, журналисти и посланици на марката от Балканския полуостров. 

17:02 - 07.10.2024
Важно днес

Управляващите в Грузия опитват да свалят прозападния президент

Все по-проруската партия "Грузинска мечта" опитва втора процедура за импийчмънт

15:39 - 07.10.2024
Култура

За трета поредна година National Geographic ще избере най-добрите фотографи във Фотоконкурс 2024

Специалният гост на вечерта – Естер Хорват, изследовател на National Geographic и фотограф, ще сподели забележителния си опит и талант в лекция на тема „Звезди в полярна нощ“.

14:44 - 07.10.2024