- Налагане на глоби на недобросъвестни търговци половин година преди официалното въвеждане на еврото;
- По-високи санкции за недобросъвестни търговци;
- Увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите
Това са част от промените, които правителството ще предложи в Закона за въвеждане на еврото. Целта, по думите на управляващите, е да се защитят потребителите от "недобросъвестни търговски практики". В действителност обаче се отваря вратата към потенциален административен произвол, в който търговците трудно ще могат да аргументират дори изцяло пазарна промяна в цените, която няма нищо общо с въвеждането на единната валута.
Според финансовата министърка Теменужка Петкова въпросните мерки били изготвени на база на анализите и резултатите от проверки на НАП и Комисията за защита на потребителите (КЗП), извършени от началото на месец юни.
Петкова така и не посочи детайли за въпросните проверки. От това, което беше публично обявено от директора на НАП Румен Спецов преди няколко седмици стана ясно, че в един-единствен магазин във Велико Търново е поскъпнала определена марка вода. Откъде идва презумпцията, че непременно ще има "недобросъвестни търговски практики", така и не се разбра.
В момента законът предвижда санкция за "необосновано" вдигане на цените от отделни търговци от 1 януари до 31 януари 2026 година, сега обаче правителството предлага мярката да действа от 8 август, когато двойното обозначаване на цените в лева и евро става задължително до края на 2026 година.
Друга промяна в закона, която правителството предлага, се отнася до етикетирането на стоките.
"Трябва да бъдат въведени много ясни критерии и правила по отношение на това какъв шрифт трябва да имат съответно цените в лева и в евро след 8 август тази година, какъв цвят трябва да бъдат те, така че потребителите да не бъдат въвеждани в заблуждение", изтъкна министърът на финансите.
Предвижда се и увеличаване на размера на санкциите, предвидени в Закона за въвеждане на еврото.
"Санкциите трябва да бъдат завишени, тъй като по този начин те ще имат и превантивен характер по отношение на недобросъвестни търговци, които възнамеряват да увеличават необосновано цените", заяви министър Петкова. Не каза обаче с колко да се повишат санкциите
Контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите също ще бъдат разширени.
"В периода, в който ще действа Законът за въвеждане на еврото, трябва да бъдат дадени допълнителни правомощия на КЗП, които да имат възможност да реагират и да извършват контролни действия по отношение на опитите за необосновано покачване на цените на стоките и услугите", заяви Петкова, според която мерките са насочени в защита на потребителите. Това също е любопитен момент - начело на комисията е Мария Филипова, която заемаше пост в Държавната агенция по хазарта, беше свидетел по делата срещу бизнесмена Васил Божков, а откакто е в КЗП нашумя с успешния си опит да се скара с телекомите и хранителните вериги, както и с това, че се позовава на Делян Пеевски в официално съобщение от институцията, когато обяснява свои действия.
Законопроектът все още не е публикуван, а от думите на финансовия министър не става ясно дали ще се заложат и някакви мерки срещу евентуален административен произвол. За подобен риск предупреди в началото на месец май и макроикономистът Георги Стоев.
Георги Стоев: Да не позволяваме чиновници да срутят доверието във въвеждането на еврото
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: