Държавните университети искат студентските такси за обучение да бъдат увеличени средно с 20% от новата учебна година. Планът за това е предвиден в проект на решение на Министерски съвет, публикуван от просветното министерство (МОН).
Проектът е публикуван за обществено обсъждане и е изготвен по предложение на държавните висши училища и научните организации. Те предлагат средният размер на таксата за обучение да бъде 1050 лв. от следващата година, а таксата за кандидатстване - 50 лв.
Предложеното увеличение от 20% се отнася предимно за студенти, които се обучават в направления като педагогически науки, здравеопазване, както и за природни, хуманитарни и социални науки.
Най-евтино ще бъде обучение на студентите по педагогика и по филология. За специалностите от "Хуманитарни науки" средната годишна такса се предвижда да бъде 750 лв, за "Социални, стопански и правни науки" - 900 ;в.
Учащите в природни, математически и технически науки ще заплащат средно по 870 лв, според предложеното. Най-скъпо излиза обучението в областта "Здравеопазване и спорт" - 1100 лв. и "Изкуства" - 1450 лв.
Студентите в осем направления са освободени от такси. Сред тях са специалности, свързани с физическите и химическите науки, физиката, енергетиката и теологията.
Наемите на студентските общежития на СУ също поскъпват
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: