Държавният департамент на САЩ: Не пътувайте до Китай Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Американският Държавен департамент обяви най-висока предупредителна степен за гражданите, които планират посещения в Китай.

"Не пътувайте до Китай заради новия коронавирус, който първо бе идентифициран в Ухан. Пътниците трябва да бъдат подготвени за налагането на транспортни ограничения с кратко предизвестие или без предизвестие. Пътническите превозвачи намалиха или прекратиха курсовете си до Китай. Хората, които в момента се намират в Китай, следва да планират напускането си с пътнически средства", се казва в съобщението на дипломатическата служба.

Новината дойде малко след като СЗО обяви глобална извънредна ситуация заради новия коронавирус, макар и без да препоръчва ограничения в пътуванията и търговията с Китай. Американският Център за контрол и превенция на болестите обаче установи нови случаи на зараза - първото доказано предаване на вируса от човек на човек на територията на САЩ.

Германия изпрати военни самолети, за да може да върне своите граждани, намиращи се в Китай, обратно у дома. С един от тези полети ще бъдат върнати и трима български граждани, които се намират в блокирания град Ухан.

В петък стана ясно, че Италия и Великобритания също имат пациенти, заболели от коронавируса. Двама китайски туристи в Рим са дали положителни тестове за зараза с вируса "Ухан", заради което Италия обяви извънредно положение и прекрати всички полети от и до Китай. Това е първата страна от ЕС, която предприема подобни мерки в опит за защита от допълнително разпространение на болестта.

Първи два случая са установени и в британския град Нюкасъл. Пациентите са приети за лечение, а Националната здравна служба на страната обяви, че е "изключително добре подготвена за справяне с инфекциозни болести". Службите работят по идентифицирането на хората, с които заболелите лица са имали контакт в последните дни, за да ограничат разпространението.

Пациентите с коронавирус в Германия са петима. Във Франция случаите вече са шест, а един от заболелите е лекар.

Смъртните случаи вследствие на усложнения от вируса "Ухан" са вече 213.

Важно днес

Най-скъпият самолетоносач на САЩ се проваля в собствената си канализационна система

Пожар оставя повече от 600 души без легла, унищожени са част от дрехите им и има проблеми с канализацията

19:54 - 18.03.2026
Важно днес

Пропагандатор на Кремъл призова Путин да бъде съден като военнопрестъпник

Иля Ремесло - свидетел в делото срещу Навални, нарече руския президент и крадец

19:04 - 18.03.2026
Важно днес

255 000 евро за турне на Иво Аръков провокираха нов скандал във Фонд "Култура"

Национален фонд "Култура" се замеси в пореден скандал - този път заради одобряването на стотици хиляди евро

17:00 - 18.03.2026
Важно днес

Огнище на менингит във Великобритания взе две жертви

Болестта се разпространява в град Кентърбъри в югоизточна Англия

16:34 - 18.03.2026
Важно днес

ЦИК изтегли номерата на партиите в бюлетината за Избори 2026

Коалицията на Румен Радев е No.21, ГЕРБ ще е под No.15, ППДБ получи 7

16:02 - 18.03.2026
Важно днес

ГЕРБ, ДПС и компания надуха разходите във временния бюджет с риск дефицитът да мине 4%

Георги Клисурски предупреди, че така дефицитът ще надхвърли 4%

16:00 - 18.03.2026
Важно днес

Янкулов изпрати „архива на Петьо Еврото“ към МВР и Върховния касационен съд

До 1 април Министерството на правосъдието трябва да систематизира и анализира всички документи

15:52 - 18.03.2026
Кино и сериали

Том Холанд пак ще е Спайдърмен, а Зендея - Ем Джей. Първи поглед към Spider-Man: Brand New Day

Излезе първият официален трейлър на дългоочаквания нов филм от поредицата

15:22 - 18.03.2026
Бизнес

Спонсорът на "Игрите за допингирани" ще продава пептиди на масовия пазар

Компанията, спонсорирана от Питър Тийл и Доналд Тръмп-младши, се възползва от обещанието на Робърт Кенеди за дерегулация

15:02 - 18.03.2026