Министърът на отбраната Димитър Стоянов отказа да заеме позиция по новото развитие на войната в Украйна, провокирано от решението на руския президент Владимир Путин да обяви частична мобилизация в Русия и да задейства процес по анексиране на 4 окупирани области.
Стоянов се появи пред журналистите в Министерски съвет в сряда след речта на Путин, но отказа да обясни каква е позицията на българското правителство за обявените референдуми в Донецк, Луганск, Херсон и Запорожието от окупационните власти.
Вместо това той насочи въпросите им към Министерството на външните работи: "Те са оторизирани, те би следвало да ви кажат".
На напомянето на репортерите, че министър Николай Милков не се намира в България, Димитър Стоянов им препоръча да поискат позиция от "заместник-министър".
Докато българският служебен кабинет все още не може да реагира официално на събитията - лидерите на Германия, Франция, САЩ и представителят на ЕК по външната политика вече осъдиха остро опита за анексиране на украински територии под военна окупация.
Еманюел Макрон определи като "цинизъм, провокация и пародия" решението на проруските власти в Донбас да организират референдум за няколко дни. Още преди ден Олаф Шолц обяви, че Германия няма да признае резултата от тези действия и посочи, че държавата поддържа Украйна в защитата на своя суверенитет и територия.
"Никакви "референдуми" няма да променят позицията на Европа спрямо Украйна и териториалната ѝ цялост", обяви председателят на ЕП Роберта Мецола.
Коментар от негова страна дойде единствено по въпроса за мобилизацията в Русия - като думите му за новото развитие в Русия повториха позицията на бившия министър на отбраната Стефан Янев от февруари 2022 г.
"Естествено, че води до едно ожесточаване на конфликта, трудно е да бъде предсказан краят на този конфликт. Риск за националната сигурност на България има, но пряка заплаха няма. България е член на НАТО, в системата за колективна отбрана ние добре се вписваме с член 5. Това гарантира националната ни сигурност", каза той.
Същата теза, че руската военна агресия не представлява пряка заплаха за България, застъпваше и Стефан Янев. Също като Янев - и Стоянов се въздържа да използва думата "война" по отношение на Украйна, вместо това повтаряше термина "конфликт".
На въпроса какво има предвид с това, че има риск, но няма "пряка заплаха", Стоянов добави:
"Всеки един конфликт, който е замразен, тлеещ или горещ, какъвто е в Украйна, е риск за националната сигурност. Като се започне с потока от бежанци, използването на икономически средства - това води до влияние върху националната ни сигурност. Ние го усещаме сами, виждаме какво става с цените".
Той обяви, че независимо от ескалацията България няма да иска увеличение на контингента на НАТО в страната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: