Директорът на болницата във Враца подаде оставка, след като цялата Педиатрия излезе в отпуск

Поредна управленска криза в болницата във Враца, след като цялото Педиатрично отделение на МБАЛ "Христо Ботев" затвори до края на август заради едновременно излизане в отпуск на всички негови служители.

Директорът Кети Цанова е подала молба за прекратяване на договора ѝ до Министерството на здравеопазването точно преди министър Христо Хинков да замине за Враца, за да обсъди как да се реши проблемът с лекарите - педиатри.

Цанова се включи с итнервю в БНТ, в което не спомена, че е подала оставка - вместо това защити решението на медиците от Детското отделение да го затворят за месец.

"Шефът на отделението е внесъл докладна, че желае цялото отделение да излезе в отпуск. Има натрупани 799 дни неизползван отпуск - предложението беше разумно, защото така се осигурява ползването на отпуска за всички. Разговарях с шефа на болницата в Монтана да поеме пациентите, които би трябвало ние да лекуваме. Летните месеци са много слабо натоварени за отделението", каза тя.

В същото време Цанова обяви, че "не е ясно как ще започнем да работим след 1 септември", защото част от лекарите в отделението са заявили и намерение да напуснат. В момента болницата е обявила конкурс за четирима лекари със специалност "Педиатрия" и още четири медицински сестри, като осигурява общинско жилище на желаещите да започнат работа, които не са от Враца.

Болницата е натрупала над 2 млн. лв. задължения заради неизползваните отпуски на служителите си: "Първопричината да се натрупа са годините с Ковид-пандемия, когато се ръкопляскаше на лекарите, че не напускат работните си места", каза още директорът на болницата.

Министърът на здравеопазването Христо Хинков призна, че във Враца има дългогодишни проблеми, но изрази неразбиране защо тя е решила да подаде оставка на фона на последните събития.

Кети Цанова е изпълнителен директор на МБАЛ "Христо Ботев" от октомври 2022 г., след като предшественикът ѝ Петър Керемедчиев е напуснал още преди да изтече 3-годишният му договор.

Болницата във Враца е мажоритарна собственост на държавата, като местните общини имат по-малък дял в капитала ѝ. Към края на 2022 г. дълговете ѝ са били около 18 млн. лв.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Почина художникът Здравко Йончев - творец от легендарната пловдивска школа

Отиде си един от най-известните художници на Пловдив

11:19 - 13.02.2025
Важно днес

Борисов припозна Пеевски като новия лидер на лявото в България

Председателят на ГЕРБ се притесни, че неговата партия била единствената дясна в парламента

10:27 - 13.02.2025
Важно днес

ИТН превърна във фарс новото гласуване на комисията "Пеевски"

Кирил Петков и Делян Пеевски едва не стигнаха до бой

09:39 - 13.02.2025
Важно днес

Гуцанов не вижда нищо нередно в срещата си с Митрофанова: "Светът се променя"

Социалният министър оправда появата си на конференцията с Митрофанова с "променящия се свят"

09:14 - 13.02.2025
Технологии

Три дни в INSAIT: Естественият интелект зад AI в България

"Колкото повече въпросителни има, толкова по-добре. Трудната част е да намериш най-лесното решение"

09:00 - 13.02.2025
Важно днес

Авария оставя 9 квартала в София без парно за неопределено време

Вижте къде няма да има парно и топла вода днес

08:31 - 13.02.2025
Важно днес

Втори популярен гръцки остров обяви извънредно положение

Земетресенията в района не спират вече седмици

08:10 - 13.02.2025
Важно днес

Eвропейските лидери искат Тръмп да не ги изключва от мирните преговори за Украйна

Лидери на няколко европейски държави се почувстваха пренебрегнати

07:38 - 13.02.2025