Дворецът на Путин отвътре: Лукс със западни марки и параклис с икона на Св. Владимир

Полилей за 50 милиона рубли (почти 100 000 лв.). Заседателна маса, в която само един стол струва 220 000 рубли (4440 лв). По стените - репродукции на стари руски картини, които показват исторически битки от Наполеоново време.

Това е само част от интериора на една-единствена стая от безбройните помещения в т.нар. дворец на Путин - имението за 100 млрд. рубли на източния бряг на Черно море край курортния град Геленджик в Русия.

Екипът на покойния Алексей Навални и разследващият сайт "Проект" успяха да покажат как изглежда този гигантомантски палат отвътре - стая по стая, от спалнята на "владетеля" през личния му вътрешен параклис до сауната, криокамерата и "вертикалния душ" в тоалетната.

Повече от 3 години след като Навални разкри връзката на Путин със собствеността на двореца, а милиардерът Аркадий Ротенберг се обяви за притежател на имота, ремонтът в Геленджик вече е завършен, а мебелите и уредите са доставени и монтирани.

Нищо от твърденията на Ротенберг за намерението му да открие "апартхотел" в сградата не е вярно - разположението на стаите и интериорът им показва, че това е лична резиденция, поръчана за нуждите на един конкретен човек.

Дори бюрото в работния кабинет на бъдещия му обитател има същата система с телефонни пултове, каквато е инсталирана в кабинета на Владимир Путин в Кремъл.

Това, което прави впечатление, е, че почти цялата техника е доставена от западни производители, с редки изключения на доставки от страни като Сърбия например.

Основният доставчик на строителните материали като гипсокартонени листове и шпакловка е германският Knauff.

Луксозните мебели са от ексклузивни италиански марки.

Машините в спортните зали или водните системи в баните са от американски или италиански производители. Всеки от доставените артикули е от най-високия ценови клас.

Най-скъпите осветителни елементи са полилеите и настолните лампи от френски, италиански и британски компании. Всеки от кристалните полилеи струва по 48 млн. рубли.

"Проект" отправят запитвания до най-големите доставчици на материали за двореца на Путин, като получава отговор само от Gebberit: "от началото на войната компанията е съкратила рязко своята активност в Русия", вече не се занимава с продажби в страната, но не може да спре евентуални покупки на продукцията ѝ през трети страни.

Knauf стана обект на друго журналистическо разследване на германската телевизия ARD, в което се разкрива, че строителната компания е участвала в доставки за руското Министерство на отбраната при "възстановяването" на унищожения окупиран град Мариупол. Оправданието беше сходно: не продаваме директно на потребители в Русия, не отговаряме за действията на търговците, които внасят продуктите ни в страната.

Според "Проект" и Фонда за борба с корупцията, ремонтът на двореца в Геленджик е проведен от фирма "Велесстрой", чийто основен собственик е Крешимир Филипович - роден в Хърватия бизнесмен, който според руски медии живее в семейно съжителство със зам.-кмета на Москва Анастасия Ракова.

Това, което най-много впечатлява разследващите журналисти, е появата на личната църква с трон в двореца.

Тя се е появила на мястото на една от стаите, които по първоначалния план трябваше да бъдат зали за стриптийз, казино и игри (останалите са преобразувани в "лаундж зона").

Олтарът на параклиса се оказва с нетипичен набор от икони, посочват от ФБК и "Проект".

В средата е изобразен Исус Христос, вдясно от него - Богородица с младенеца, но от лявата страна е поставена икона на светия княз Владимир, покръстителя на Киевска Рус.

Обикновено на тази позиция се изобразява светецът-покровител на човека, който е платил за построяването на църквата. Руски свещеник, до когото "Проект" се допитват, без да разкриват къде се намира олтарът, добавя, че вероятно собственикът носи името Владимир и сигурно не е женен, защото на триптиха щяха да са изобразени покровителите на двамата съпрузи.

"Това, че Путин не просто се асоциира с княз Владимир, а вече се смята за негово превъплъщение, не провокира съмнения. Той организира паметни мероприятия в чест на княза, кръщава подводници с неговото име, а президентският фонд отделя десетки милиони рубли за "етно-опера" за княз Владимир с певеца Shaman в главната роля", напомнят от ФБК, и цитират думи на руския патриарх Кирил, който обявява, че "не е случайно", че Путин носи името на този светец.

В църквата е поставен и трон, какъвто се полага или на високопоставен църковен ръководител, а навремето - за монарха. Свещеникът, с когото "Проект" разговаря, коментира, че вероятно благодетелят на този храм "има доста висока представа за себе си и своята значимост", за да си поръча "царски стол".

Първото разследване на екипа на Навални за имението беше публикувано в началото на 2021, малко след като самият той се върна в Москва и беше хвърлен в затвора.

Дворец на Путин" и прилежащата му територия са огромно имение от 7000 хектара, "най-секретният и охраняван обект в Русия, без преувеличение", както го описват хората от екипа на Фонда за борба с корупцията.

"Това не е провинциална вила, не е дача, не е резиденция. Това е цял град, дори кралство. Той е заобиколен от непристъпни огради, собствено пристанище, собствена охрана, църква, пропускателен режим, затворено въздушно пространство и дори собствен граничен пункт. Това е истинска самостоятелна държава на територията на Русия. И в тази държава има само един несменяем цар - Путин", пишат те.

Ремонтът му се наложи заради грешки в проектирането, които са довели до проблеми с вентилационната система и протичане на тавана.

За кратко се стигна до протести в големите градове на Русия, където противници на режима се подиграваха със златите четки за почистване на тоалетни, каквито се оказаха поръчани за двореца. Оттогава обаче темата потъна в забрава.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025