Един от най-висшите руски генерали е прострелян в Москва

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Един от най-високопоставените руски генерали е бил прострелян в Москва. Първият зам.-началник на Главно управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили (ГРУ) генерал лейтенант Владимир Алексеев е настанен в болница в тежко състояние с няколко огнестрелни рани.

"На 6 февруари 2026 г. в жилищна сграда, разположена на Волоколамското шосе в Москва, неидентифицирано лице е произвело няколко изстрела по мъж и е избягало от местопроизшествието. Следователи и криминалисти от Следствения комитет на Москва работят на мястото на инцидента", се казва в официално съобщение от руската прокуратура.

Алексеев е първи заместник-началник на ГРУ от 2011 година насам. Бил сред ръководителите на руската военна операция в Сирия, за което е удостоен с наградата „Герой на Русия“ през 2017 г.

Той е един от санкционираните от Европейския съюз за отравянето на бившия агент на ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия през 2018 г. Твърди се, че е участвал и в опита за намеса в президентските избори в САЩ през 2020 г.

В Украйна Алексеев е обявен за „военен престъпник“. Според Главното разузнавателно управление на Украйна, Алексеев е отговорен, наред с други неща, за разузнаване на цели за въздушни удари в Украйна.

Руски генерал е убит при взрив в Москва

Коли

Най-продаваният френски автомобил в нов блясък: Renault Clio VI

Колата има агресивна предница, характерна решетка и LED светлини, които придават леко ретро вайб

10:42 - 06.02.2026
Важно днес

Проект за паметник на патриарх Неофит скара църквата и местната власт в Русе

Митрополит Наум заяви, че в православната традиция няма практика да се издигат паметници на духовници

10:26 - 06.02.2026
Спорт

Иван Иванов и Александър Василев станаха посланици на ОББ и Mastercard

Тази събота и неделя Иван и Александър повеждат България в исторически мач

10:23 - 06.02.2026
Технологии

Първият в Европа робот бариста RobotAnno Al приготвя персонализирани напитки в Kaufland

С One Stop Shopping стратегията си компанията дава възможност за растеж на десетки бизнеси от цялата страна

10:17 - 06.02.2026
Важно днес

Две момчета се издирват заедно със собственика на хижа "Петрохан"

Бащата на едното от тях заяви, че е "спокоен и очаква развръзка до ден-два"

09:21 - 06.02.2026
Важно днес

Some special issues - депутатите отмениха парламентарния контрол, за да избегнат въпроси за Съвета за мир на Тръмп

В Загреб Борисов обяснил на председателя на ЕНП, че споразумението било подписано заради "специални проблеми"

08:18 - 06.02.2026
Важно днес

Радев: Статуквото ограничава демократични права в опит да запази властта си

Бившият президент разкритикува промените в Изборния кодекс

07:54 - 06.02.2026
Важно днес

Започват зимните Олимпийски игри в Италия

Церемонията по откриването е тази вечер

07:33 - 06.02.2026