Европейската комисия е предложила промени в планираното ембарго за руски петрол. Така комисията иска да убеди някои от държавите, които все още не са съгласни с тази мярка, да я подкрепят, съобщават източници на "Ройтерс".
Новият вариант включва удължаване на периода за влизане в сила на петролното ембарго за Унгария, Словакия и Чехия. Според промените Унгария и Словакия ще могат да купуват руски петрол до края на 2024 г., а Чехия - до юни същата година.
България също е поискала отсрочка, но такава не е била дадена, защото "няма реално основание за това". Останалите три страни, на които е предоставена повече свобода за вноса на руски газ, "имат обективен проблем", посочва един от източниците.
Според "Ройтерс" удължените срокове са изчислени спрямо вероятните срокове за строителство за модернизиране на тръбопроводите в страните. Според източника на агенцията на Унгария и Словакия се падат само 6% от вноса на петрол в ЕС от Русия и изключенията няма да променят въздействието на забраната върху руската икономика.
Според чешкия премиер Петр Фиала предложението на ЕК е стъпка в правилната посока.
Удължаването на периода за въвеждане на забраната за транспорт на руски петрол има за цел да отговори на опасенията, изразени от Гърция, Малта и Кипър относно въздействието на мярката върху техните корабни компании, посочват от "Ройтерс".
Изпълнителната власт на ЕС предложи петролното ембарго в сряда като част от по-широк пакет от санкции на ЕС срещу Русия. Това е шестият такъв пакет, след като Москва започна военната инвазия в Украйна на 24 февруари.
Според първоначалното предложение повечето страни от ЕС ще трябва да спрат да купуват руски суров петрол шест месеца след приемането на мерките и да спрат вноса на рафинирани петролни продукти от Русия до края на годината.
Висшият дипломат на ЕС Жозеп Борел каза в петък, че ще свика извънредно заседание на министрите на външните работи следващата седмица, ако не бъде постигнато споразумение през уикенда.
Премиерът на Унгария Виктор Орбан каза по-рано в петък, че Унгария ще се нуждае от пет години и огромни инвестиции в своите рафинерии и тръбопроводи, за да трансформира сегашната си система, която получава около 65% от петрола си от Русия.
Орбан блокира санкциите срещу руския петрол - "атомната бомба" на ЕК
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: