Въпросът с референдума на Румен Радев за еврото не трябва да влиза в дневния ред на Народното събрание, за да не спре или блокира членството на България в еврозоната - и ключовата роля за това ще е на председателя на парламента Наталия Киселова.
Това каза проф. Екатерина Михайлова в интервю за Nova News, като призова Киселова да "бъде на висотата на институцията и на интересите на българския народ".
"Ако може да го махне от дневния ред, да го махне", беше коментарът ѝ по повод очакваното решение.
Всяко друго придвижване на предложението на Радев би довело до риск от забавяне на процеса по въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г., стана ясно от анализа ѝ.
"Наистина има такива моменти в живота на човек, който е застанал на важни позиции в държавата, когато от него зависят много неща. Това ще е изключителен тест за председателя на Народното събрание. Защото интересът на България е да станем член на ЕС, НАТО и еврозоната. Ние вече станахме член на ЕС и НАТО, сега този интерес трябва да се реализира с присъединяването към еврозоната", каза още тя.
В Народното събрание има голямо мнозинство против провеждането на референдума, но самото отхвърляне на предложението на Радев от пленарната зала би дало възможност на президента (или други заинтересовани страни) да го обжалва пред Конституционния съд. Това, на свой ред, ще доведе до неясно дълъг период на забавяне и ще даде повод на европейските институции да спрат приемането на България, очаквано за след около 6 месеца.
Ако няма акт на парламента по повод референдума на Радев, няма да има какво да се атакува пред Конституционния съд, защото КС се поризнася само по закони, решения и други актове на парламента, напомни проф. Екатерина Михайлова.
Съдът вече се е произнасял по сходен въпрос за референдум за еврото, но на "Възраждане", в който се искаше българският лев да остане национална валута до 2043 г. Тогава КС реши, че не може да се поставя подобно питане, защото България вече е поела ангажимент с международен договор да приеме еврото, когато изпълни критериите за това, а не да си поставя произволни срокове за спазване на изискването.
КС може и да откаже изобщо да се занимава с въпроса на Румен Радев, защото вече се е произнасял по същата тема.
Ходът с референдума може да не доведе до провеждането му, но рискува да доведе до разколебаване на целия процес.
"Това е договор с две страни. Ако ние дадем сигнал, че не сме готови за въвеждане на еврото - а това лутане ще е сигнал, че не сме готови - защо отсрещната страна ще се договаря с нас в наша полза?", каза още Михайлова.
Оттам идва и ролята на председателя на Народното събрание да предотврати този риск.
Михайлова предупреди, че "от това действие на председателя зависи какъв образ ще остави за себе си".
"Познавам (Наталия Киселова) от преди да стане председател на НС. Нека да погледне решението като човек, който брани интересите на държавата. Интересите на държавата са членство в европейските институции, европейската валута и несъздаване на предпоставки за забавяне и спиране на членството", каза още тя.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: