- Отмяната на показанията на ключов свидетел по делото срещу Благомир Коцев няма да промени хода му
- Може да се търси паралел с делото "Иванчева"
- Неоснователно е задържането му за 72-часа, което пречи на Коцев да си осигури защита
- Има основания за ново разследване за оказван натиск върху основен свидетел по делото срещу кмета на Варна
- Свидетели сме на завръщане към времената на закритите спец прокуратура и съд
Това са част от изводите, които направиха бившият вътрешен министър и адвокат Емануил Йорданов и адвокат Димитър Марковски по bTV в коментар по случая със задържания кмет на Варна.
Според Емануил Йорданов дори ключов свидетел да оттегли показанията си, практиката показва, че понякога нищо не се променя в хода на делото. В сряда един от основните свидетели на прокуратурата срещу кмета на Варна - бившият му заместник в общината Диан Иванов, съобщи за оказван натиск от страна на Комисията за противодействие на корупцията върху него да уличи Коцев.
Йорданов направи паралел с друго знаково дело - срещу бившата кметица на район "Младост" в София Десислава Иванчева. Тогава той защитаваше втората обвиняема - заместничката ѝ Биляна Петрова.
"В съдебна зала тя много ясно посочи поименно служителя на КПКОНПИ, каквато беше абревиатурата на антикорупционната комисия тогава, който я е заплашвал да даде показания каквито искат те, в противен случай става обвиняема и ще бъде осъдена, както се и случи, защото тя отказа да лъже пред съда", заяви Емануил Йорданов.
Според адвокат Димитър Марковски твъденията на Диан Иванов за оказван натиск дават основание да се образува друго дело, в което да се провери дали и кой е оказвал натиск. Първоначалните показания на Иванов, по думите му, още са в сила, тъй като той не е депозирал нови.
На въпрос дали може да бъде подведен под отговорност за лъжесвидетелстване, Марковски отговори, че това би могло да стане, но е едва след като приключи процесът срещу Благомир Коцев, "когато ще могат да се правят изводи кои от свидетелските показания са достоверни".
Марковски припомни, че Иванов е юрист и "знае, че когато един свидетел е депозирал некоректни показания, ако той депозира истински - той не носи наказателна отговорност", и допусна, че това вероятно е целта му, но нови показания от негова страна все още няма.
Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов "не вижда нищо нормално" в делото срещу Благомир Коцев. Проблемно е дори задържането му за 72 часа от прокуратурата след 24-часовия арест от МВР, извършен на 8 юли.
"Съдията пише, че 72- часовото задържане е съобразно закона. Да, ама не. В закона пише, че първо обвиняемите се задържат 24 часа по закона за МВР, после мярката за задържане може да бъде удължена за още 72 часа. Само че това не е задължително, но някой трябва да прочете закона. Тази мярка се иска, за да се гарантира явяването пред съда на обвиняемия. Но Коцев не е черна пантера, нито прокурорски син от Перник и неговото явяване пред съда може да се осигури с връчване на призовка. Единственото, което тази мярка прави, е да пречи на Коцев да си осигури защитата", заяви Йорданов.
Той се усъмни и дали е спазен законът, така че обвиняемият да е уведемен в какво е обвинен и на базата на какви доказателства.
"Аз съм сигурен, че обвиняемите не са научили това, най-малкото защото има неизвестен депутат. В наказателно дело е смешно да се говори за неизвестен депутат - трябва да се каже името, какво е направил този депутат и да бъде включен в измислената организирана престъпна група", заяви още Йорданов.
Въпреки серията очевидни пропуски и газене на закона, Йорданов не смята, че делото ще бъде спряно, макар че има подобна възможност в закона.
"Цялото дело е много съмнително и имам усещането, че от пепелта се готви да изникнат отново закритите иначе спецсъд и спецпрокуратура", заяви Йорданов и призова Бойко Борисов да си спомни как последно е паднал от власт. Последните мащабни протести в България бяха през 2020 г., когато прокуратурата нахлу в президентската институция. Сега в София, Варна и други градове демонстрациите са заради нахлуването във Варна.
Специализираните съдебни органи бяха изсилени по времето на ГЕРБ и после закрити, след като системно се използваха повече като репресивни, отколкото като правораздавателни органи.
Съдът решава дали да остави Коцев в ареста при дежурен състав без алтернатива
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: