Кризисен план: Три зони в София с ключови промени в сметосъбирането Снимка: © снимка/Facebook

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Кризисен план за организиране на сметопочистването в три района, подготвят от Столичната община (СО). Той включва прекратяване на обществената поръчка за Зона 3, както и сключване на нови договори за Зона 4 и 6.

Зона 3 са районите „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“. Там договорът изтича на 1 декември 2025 г. и общината ще прекрати процедурата поради липса на класирани кандидати. Законът дава различни възможности за провеждане на процедура по договаряне.

За Зона 4, която включва райони „Илинден“, „Надежда“ и „Сердика“, столичният кмет Васил Терзиев сключва договор с турската компания „Норм Санаи“.

В Зона 6, където попадат „Люлин“ и „Красно село“ и чийто договор приключи на 4 октомври, процедурата се прекратява поради липса на конкуренция. Общината предвижда общинското дружество „Софекострой“ да поеме официално дейността след изтичане на срока за обжалване.

Това представлява решение за три от общо седемте зони, за които бяха открити процедури, посочват от пресслужбата на СО.

Кризата с боклука на София започна на 4 октомври, след като договорът за почистване на двата района с фирмата "Зауба" на Румен Гайтански-Вълка окончателно изтече и не може да бъде удължен.

Общината сама пое събирането на отпадъците, тъй като обществената поръчка за нови договори не е приключила, а единствената оферта за сметосъбиране в "Красно село" и "Люлин" е повече от два пъти по-скъпа от прогнозната цена. Тя е на фирма, свързвана с Христофорос Аманатидис-Таки.

Кметът на София отказва да подпише договор при тези условия, за да предотврати рязко увеличение на такса „смет“, и заяви, че София няма да се поддаде на финансов рекет.

Важно днес

24 полета между България и Германия са отменени заради стачка в Lufthansa

Стачните действия започнаха в полунощ и ще продължат и през целия ден утре

08:11 - 15.04.2026
Здраве

Милиони хора с проблем с щитовидната жлеза приемат левотироксин без да имат нужда - какво казва науката

Често лекарството се предписва прибързано и никога не се стига до спиране на терапията

08:00 - 15.04.2026
Важно днес

Израел и Ливан седнаха на масата за преговори за пръв път от 1993 г.

Двете страни са се договорили да работят за намаляване на влиянието на “Хизбула”

07:31 - 15.04.2026
Важно днес

Камионът, блокирал "Витиня", е бил технически изправен

Има данни случаят да се разглежда като "умишлен акт на саботаж", казва главният секретар на МВР

19:47 - 14.04.2026
Важно днес

Рафинерията в Бургас получи нова отстрочка от санкциите на САЩ

"Лукойл Нефтохим" ще може да работи до края на октомври

18:24 - 14.04.2026
Бизнес

Amazon купува сателитен оператор за близо 12 млрд долара в опит да настигне Starlink на Мъск

Amazon се включва по-активно в надпреварата за сателитен интернет

17:29 - 14.04.2026
Спорт

Димитър Бербатов: Само 12% от спортуващите децата успяват да се реализират

Легендата на българския футбол представи доклад относно проблемите във федерациите

16:19 - 14.04.2026
Важно днес

Военен дрон изплува на южния плаж в Несебър

Безпилотният апарат е забелязан в морето от два рибарски кораба

16:12 - 14.04.2026