Ердоган е посредничил за среща на външните министри на Русия и Украйна в Турция Снимка: © Getty Images / Отляво надясно: Лавров, Ердоган и Путин

Руският външен министър Сергей Лавров ще се срещне с украинския си колега Дмитро Кулеба този четвъртък (10 март) в турския курорт Анталия.

Срещата, която ще се проведе в ден №15 от началото на руската военна инвазия в Украйна, ще протече паралелно с Дипломатическия форум в Анталия. Това обяви говорителят на външното министерство в Москва Мария Захарова, цитирана от РИА Новости.

„Във връзка със споразумение, постигнато след телефонен разговор между президентите на Русия (Владимир Путин) и Турция (Реджеп Тайип Ердоган), по инициатива на турския лидер, докато трае Дипломатическият форум в Анталия, е планиран контакт между Сергей Лавров и Дмитро Кулеба. В срещата ще участва и турският външен министър Мевлют Чавушоглу“, гласи съобщението на външното ведомство на Русия.

Днес, понеделник, започва третият тур от преговорите за примирие между Москва и Киев. Според BBC началният им час е 14:00 ч. украинско време (14 ч. българско). Първите две срещи между делегациите на ниво външни работи, отбрана и президентски институции не доведоха до прогрес.

Русия продължава да бомбардира редица градове в съседната страна и да не отваря сигурни коридори за евакуация на цивилните граждани. Москва обяви хуманитарни маршрути от Киев, Харков, Мариупол и Суми, но този от столицата води директно към Беларус, а коридорът от Харков – към Русия.

Украинските власти нарекоха действията на Кремъл „изключително неморални“ и отказаха да извеждат граждани заради опасения за сигурност.


Москва отвори коридори за евакуация от Киев и Харков, но ги насочи към Русия и Беларус


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Газпром" тихомълком се e отказала от проекта си за газов хъб в Турция

Идеята за хъба в Турция не е дошла от "Газпром", а от кръгове, близки до Кремъл. Проектът обаче няма да бъде реализиран

20:30 - 03.06.2025
Важно днес

С нов протест граждани в София поискаха Пеевски "вън от властта"

В протеста се включиха стотици граждани, политици и общественици.

19:58 - 03.06.2025
Важно днес

Тръмп чака страните до сряда, за да представят "най-добрата оферта" за сделка около митата

Великобритания ще бъде засегната от митата за стомана на Тръмп, въпреки че е единствената държава досега със сключено споразумение със САЩ

19:14 - 03.06.2025
Бизнес

Деню Бостанджиев е новият изпълнителен директор в ръководния екип на "Порше БГ"

Двама изпълнителни директори ще са в управлението на "Порше БГ"

18:25 - 03.06.2025
Важно днес

Христо Ковачки нарече разследванията на АКФ "измислици" и заплаши със съд

Бизнесменът твърди, че не може да ползва електронен подпис и дъщеря му управлява личните му сметки

17:47 - 03.06.2025
Важно днес

Френски министър иска по-строги наказания заради безредиците след триумфа на ПСЖ

Уличното насилие взе жертви след успеха на ПСЖ срещу "Интер" в Шампионската лига

16:17 - 03.06.2025
Важно днес

Още снимки с лидера - две общини се присъединиха към “Ново начало” след среща с Пеевски

Местните структури в Момчилград и Ардино изоставят Ахмед Доган

16:11 - 03.06.2025
Важно днес

Общественици призоваха за общ кандидат-президент на демократичните партии

Те предлагат предварителни избори, партиите от ДБ са "за" идеята

15:06 - 03.06.2025
Важно днес

Украинците пак удариха Кримския мост – този път под вода

Eксплозивите са били поставени в подводните носещи колони на съоръжението

15:03 - 03.06.2025