Европейският съюз се съгласи да наложи нов пакет от санкции срещу Русия, като заплаши с още един, ако руският президент Владимир Путин продължи да отказва 30-дневното безусловно прекратяване на огъня в Украйна, което беше предложено от "коалицията на желаещите".
Основната цел на санкциите отново е т.нар. руски сенчест флот, който Кремъл е разположил, за да заобиколи западните санкции върху търговията с петрол и да запази източника си на приходи, който е ключов за финансирането на войната ѝ срещу Украйна.
Флотът се състои от остарели, незастраховани кораби, за които се подозира, че прилагат измамни практики, включително предаване на фалшиви данни, изключване на транспондерите им, за да станат "невидими", и извършване на многократни прехвърляния от кораб на кораб, за да се прикрие произходът на барелите. Плавателните съдове също така са обект на проверка за участие в саботаж срещу критична инфраструктура.
Досега блокът е взел на прицел 153 танкера от "сенчестия флот", като на всички тях е отказан достъп до пристанищата и услугите на ЕС. Новите санкции добавят почти 200 плавателни съда, с което общият им брой надхвърля 350.
Споразумението от сряда добавя в "черния списък" на санкционираните и 75 души, както и над 30 фирми, заподозрени, че доставят на Москва стоки с двойна употреба. Освен това се забранява износът на произведени в ЕС химикали, които могат да се използват за производство на ракети.
Окончателният списък със санкции срещу Москва от 17-ия пакет предстои да бъдат обявен, след като предложението мине през одобрението и на външните министри от ЕС следващата седмица.
Големият натиск срещу Кремъл идва в момент, когато украинският лидер Володимир Зеленски на практика предизвиква Путин да се яви лично на преки мирни преговори в Турция. Засега Кремъл не е потвърдил дали руският президент ще присъства на разговорите в Истанбул в четвъртък.
След като Путин отказа да се съгласи да спре военните операции, ЕС изпълни заканата си и одобри нови санкции. Това е 17-ият пакет срещу Москва от февруари 2022 г. насам. Новите мерки бяха обявени в сряда сутринта по време на среща на посланиците на ЕС и се очаква да бъде официално одобрено от външните министри на ЕС следващата седмица.
Унгария - най-големият критик на икономическите санкции, която на два пъти тази година почти блокира подновяването им, не се противопоставя на новите мерки засега. Дипломати отбелязват, че обсъжданията между държавите членки са преминали без сериозни спорове, което е възможен знак, че този пакет ще бъде с ограничения обхват.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: