Лидерите на страните членки на ЕС се споразумяха за петролното ембарго срещу Русия.
Повече от две трети от доставките на руски петрол за ЕС ще бъдат засегнати от забраната за внос, обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по време на среща на върха в Брюксел във вторник вечерта. До края на годината се очаква забраната да е върху 90% от руския петрол.
Белгиецът написа в Twitter за максимален натиск върху Русия, прекъсвайки огромен източник на финансиране за нейната военна машина.
Tonight #EUCO agreed a sixth package of sanctions.
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
It will allow a ban on oil imports from #Russia.
The sanctions will immediately impact 75% of Russian oil imports. And by the end of the year, 90% of the Russian oil imported in Europe will be banned. pic.twitter.com/uVoVI519v8
Основната пречка за шестия пакет от мерки срещу Москва беше унгарският премиер Виктор Орбан.
Kомпрoмисът предвижда за момента да бъдат блокирани само доставките на руски петрол по море - по настояване на Унгария. Ще бъде възможен единствено транспортът по тръбопровода "Дружба". Към него са свързани и рафинерии в Източна Германия и Полша, както и в Словакия и Чехия. Въпреки това Германия и Полша вече ясно дадоха да се разбере, че не искат да се възползват от изключенията.
България също получава отсрочка и ще може да купува руски петрол още две години. Според оценки на мозъчния тръст на ЕС Bruegel, страните от ЕС все още харчат около 450 милиона евро на ден за петрол от Русия. Поради допълнителния отказ от страна на Германия и Полша, се очаква, че Русия ще може да продаде само една десета от предишния обем петрол на ЕС през следващата година.
В рамките на Шестия пакет страните от ЕС също се съгласиха да последват предложението на Европейската комисия и да изключат най-голямата руска финансова институция Сбербанк от платежната система Swift, както и да отнемат лиценза за излъчване на други три руски държавни медии. Засегнати са руският държавен телевизионен новинарски канал "Русия 24" (Россия 24) и държавните оператори RTR Planeta и TV Centre.
Освен санкционните мерки срещу Москва, ЕС постигна съгласие и за предоставянето на помощ за Украйна в размер на девет милиарда евро, с които да бъдат покрити "непосредствените нужди от ликвидност". Очаква се парите да са под формата на нисколихвени дългосрочни заеми.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: