Европейският съюз и Великобритания се опитват да засилят натиска върху руския президент Владимир Путин и в един и същи ден обявиха нови пакети от санкции срещу Русия. Те включват още по-голямо затягане на мерките срещу т. нар. руски "сенчест флот", използван за транспорт на петрол и нефтопродукти, както и други действия, с които да се ограничат приходите на Русия, с които тя финансира войната си срещу Украйна.
Във вторник министрите от Съвета на ЕС одобриха 17-ия пакет от ограничителни мерки, с които се прекратява достъпът на Русия до ключови военни технологии и се удвоява броя на свързаните с Москва кораби, на които ще им бъде забранен достъпа до пристанища и до услугите на ЕС.
В новия пакет са включени още 189 кораба с произход от трети държави. Тези плавателни съдове са част от руския "сенчест флот", който Кремъл е разположил, за да заобиколи западните санкции върху търговията с петрол.
Брюксел разширява и списъка със санкционирани физически и юридически лица, като добавя в списъка съответно 17 души и 58 компании.
ЕС налага санкции срещу:
- ръководителя на автомобилната компания "Камаз" Сергей Когогин;
- ректорът на Московския институт по енергетика Николай Рогальов;
- Алексей Вязников, генерален директор на Централния изследователски институт "Електрон";
- "Сургутнефтегаз" - голяма руска петролна компания, която осигурява значителни приходи на руското правителство и пряко захранва военните му усилия;
- холдинговата компания за производство на машини "Стан";
- застрахователно акционерното дружество ВСК и други
Сред санкционираните руски компании са и такива, за които има доказателства, че доставят безпилотни самолети, оръжия и боеприпаси на руската армия.
Великобритания също се включва
В синхрон с Брюксел и Лондон обяви свои мерки срещу Русия. Великобритания също разширява списъка със санкции, като налага такива на още 18 кораба от руския "сенчест флот".
Страната налага и допълнителни ограничителни мерки срещу руската Агенция за застраховане на депозитите, дистрибутора на електронни компоненти MT-Systems, Валутната борса в Санкт Петербург, както и срещу "Сургутинвестнефт".
Новите пакети идват на фона на безрезултатните преговори за мир между Русия и Украйна. Те не постигат напредък основно заради Кремъл, който досега отхвърля всяко предложение за прекратяване на огъня - дори и временно за период от 30 дни.
Последните мерки бяха обявени без съответни стъпки от страна на Вашингтон, въпреки интензивното публично лобиране от страна на европейските лидери администрацията на Тръмп да се присъедини с обявяване на свои санкции, посочва Reuters.
Датата за влизане в сила на приетите днес санкции ще бъде определена допълнително и зависи от събитията в следващите дни, уточни на пресконференция говорител на Европейската комисия. Той посочи, че комисията подготвя още санкции за руската страна заради войната в Украйна.
Причината за бързия темп на действия е, че мирните усилия за Украйна не успяха да доведат до осезаеми резултати, а западните искания за незабавно прекратяване на огъня остават изпълнени.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: