Политици от България, Румъния и Гърция - сред които и депутатът Даниел Лорер - поискаха прекратяване на граничния контрол по сухопътните граници между трите страни.
Писмото е подписано от Лорер, от румънските евродепутати Дачиан Чолош и Влад Георге, и от гръцкия евродепутаат Георгиос Кирцос.
Чолош, Георге и Кирцос са членове на либералната група Renew Europe в Европарламента.
Искането е отправено към гръцкия министър на имиграцията и убежищата Димитрис Кайридис.
Целта е предложението е краят на граничния контрол да бъде обсъден на неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС. Заседанието е насрочено за 25 януари, четвъртък.
Само Гърция е пълноправен член на Шенген, но България и Румъния все още са спирани от цялостно присъединяване към зоната заради Австрия - именно сухопътните граници са изключението за двете страни.
Четиримата политици предлагат следните аргументи за инициативата си:
- от 2011 г. Европейската комисия систематично повтаря, че България и Румъния са готови за пълноправно присъединява към Шенген
- ЕП издаде множество резолюции и доклади, подкрепени с абсолютно мнозинство от Камарата, с които призовава за пълно присъединяване към Шенген;
- представители на гръцкия туризъм и ХОРЕКА сектора настояват за премахване на контрола по сухопътните граници, за да се улесни пътуването на румънски и български туристи към Гърция. Това би било важен фактор за икономическото развитие на страната, особено в северните части на Гърция, при условие, че сухопътната граница бъде напълно отворена преди летния сезон;
- контролът на сухопътните граници между трите страни, които официално са в Шенгенското пространство, все още носи огромни загуби на транспортните компании и туристите по отношение на пътни разходи, финансови загуби и време. Това е фактор, който не може да бъде пренебрегнат в контекста на икономическата криза и безпрецедентна инфлация;
- махането на граничния контрол, незабавно би подобрило екологичните параметри на въпросните зони, като по този начин би допринесло и за целта на ЕС за намаляване на вредните емисии и замърсяването на въздуха.
Според четиримата - бързото премахване на граничния контрол ще "увеличи съществуващото взаимно доверие между трите държави членки и ще повиши ефективността на сътрудничеството в рамките на ЕС".
Предложението отговаря на нуждите на гражданите и е тяхна отговорност да преодолеят трудностите и да осигурят на гражданите на трите страни максимални ползи, основани на добросъседски отношения, казват още те.
Първа прогноза за Евроизбори 2024 г.: Възход на крайната антиевропейска десница
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: