Последните решения за приемането на България в еврозоната ще бъдат взети днес в Страсбург и Брюксел.
Съветът по икономика и финанси на Европейския съюз (ЕКОФИН) ще гласува в следобедните часове последните три решения, свързани с въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г.. Преди това Европейският парламент в Страсбург също ще гласува доклад с препоръка страната да бъде приета в еврозоната.
На среща в понеделник финансовите министри от Еврогрупата потвърдиха курса, при който българският лев ще се обменя спрямо еврото след 1 януари. Той остава непроменен и ще е както досега - 1.95583 лева за евро.
Окончателното решения за обменния курс ще бъде гласувано финално и от 27-те министри от ЕКОФИН. Те ще приемат още два правни акта - за отмяна на дерогацията на България от използването на еврото и за официалното ѝ включване към списъка на членовете на еврозоната.
Министърът на финансите Теменужка Петкова коментира преди заседанието в Брюксел, че очаква пълна подкрепа от всички държави членки.
"Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната, нека да си пожелаем успех", заяви Петкова.
Днешното окончателно гласуване е по-скоро формално и не се очакват изненади. Заседанието на финансовите министри трябва да завърши около 16:00 ч. Церемонията за приветстване на България като 21-вия член на еврозоната се очаква да започне в 17:00 ч. българско време в Брюксел.
България се стреми към приемането на еврото от влизането си в Европейския съюз през 2007 г. Страната влезе във валутно-курсовия механизъм ERM II през 2021 г. заедно с Хърватия, като първоначално се планираше двете държави да въведат еврото заедно през 2023 г..
Хърватия успя да спази първоначалния график, докато България отложи членството поради неспазване на критерия за ниска инфлация. През юни тази година Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха зелена светлина и обявиха, че страната е изпълнила всички технически критерии за приемане в еврозоната.
С това тя ще стане 21-вата държава, която използва общата европейска валута, и ще получи място в Управителния съвет на Европейската централна банка.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: