Facebook сменя дизайна на десктоп версията си Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


„Моля ви, накарайте ги да спрат“. „Нямам думи да опиша колко го мразя“. Това са само част от отзивите на потребители на Facebook, след като социалната мрежа промени дизайна на декстоп версията си.

В последните няколко седмици платформата постепенно въвежда нов интерфейс за потребителите си. Промените засягат предимно навигацията и менютата в сайта, които ползвателите на Facebook са свикнали да виждат в горната част на страницата.

Новият дизайн поставя търсачката и иконите за съобщения, известия и настройки в лявата част на страницата.

Промените засягат и разположението на групите в социалната мрежа, като основната информация за тях вече се представя в две колони – една колона, включваща основните бутони за навигация и втора колона със съдържание.

Лявото разположение на иконите и преките пътища е често срещано и в други социални платформи като Twitter и Gmail.

Новият дизайн за момента е достъпен само за някои потребители на социалната мрежа, но най-вероятно ще бъде въведен за всички. От Facebook не дават предизвестие, а промяната просто се въвежда, без да се иска одобрение от ползвателя на платформата.

Преди напълно да бъде сменен интерфейсът, излиза съобщение, което гласи: „Преместихме всичките ви навигационни опции на едно място. Тази промяна комбинира всичко, което ти трябва от Facebook – твоят профил, търсачката, известията, съобщения, и още“.

Някои потребители изразиха недоволството си в социалните мрежи и определиха новите промени като объркващи. Други бяха недоволни от решението на Facebook да разположи всички навигационни бутони вляво, заради голямото количество опции, които платформата предлага.

„Прилича на стара кола, на която просто се закрепват резервни части“, пише потребител.

"Пореден ден, пореден нов дизайн за Фейсбук. Така става, когато имаш твърде много дизайнери на потребителски интерфейс, а на тях им е скучно", пише друг потребител.

Промените засега засягат само декстоп версията на социалната мрежа. Наблюдават се и разлики в зависимост от големината на екрана на устройството, от което се влиза. При устройствата с по-голям екран има по-голямо празно пространство между колоната за основно съдържание и тази за навигация.

За момента не се предлага опция, която да обърне настройките към стария дизайн и да разположи навигационната лента обратно в горното поле на страницата.

От „Meta“ – компанията, която е собственик на Facebook - не са излизали с официален по коментар по отношение на новия дизайн. От последната промяна в дизайна на социалната мрежа изминаха точно две години. Тогава Facebook промени основната навигация на сайта, представи по-изчистена версия и възможността за тъмен режим.

Важно днес

Делян Добрев напусна политиката за трети път

Този път не се оттегля след скандал, а за да даде път на по-младите в политиката

09:59 - 24.06.2026
Култура

Фарел Уилямс потопи Louis Vuitton в сърф културата

Колекцията беше представена по време на Парижката седмица на мъжката мода

09:03 - 24.06.2026
Важно днес

Празнуваме Еньовден - деня на билките, слънцето и Йоан Кръстител

Празникът съчетава християнски традиции с обичаи за здраве, плодородие и късмет

08:57 - 24.06.2026
Важно днес

Трима души са открити мъртви в Угърчин. Двойно убийство е първоначалната версия

Двама от тях са убити при нападение с нож, а 15-годишно момиче е скочило от терасата

08:18 - 24.06.2026
Важно днес

Очакват се бури и градушки в 22 области

Обявен е жълт код за Западна, Централна и части от Североизточна България

07:33 - 24.06.2026
Спорт

Ден 14 от Мондиала: 90 минути до елиминациите - какво очаква отборите в групи А, Б и В

Една победа може да промени всичко, а една грешка да сложи край

06:30 - 24.06.2026
Спорт

Капитан Роналдо смълча критиците и се отпуши на Мондиал 2026

Голям мач за Кристиано

21:02 - 23.06.2026
Кино и сериали

Зоуи Кравиц и Сейди Синк участват в експериментална видеоигра на Netflix

В Unhinged действието се развива на екрана, а телефонът на играча служи като контролер

19:07 - 23.06.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в столичния квартал „Обеля“

На място са изпратени екипи на пожарната, линейка и полиция

18:33 - 23.06.2026