Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Народното събрание прекрати пълномощията на депутата от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, след като той подаде оставка като народен представител. Решението беше прието без дебат с 187 гласа „за“, четирима депутати гласуваха „против“, а един се въздържа.
Добрев внесе заявлението си за напускане на парламента на 22 юни, след като два дни по-рано пред младежката организация на ГЕРБ в Раковски обяви намерението си да се оттегли от активната политика.
„След 20 години в политиката идва един момент, в който трябва да дадем път на вас. Ако ние не ви направим място, няма как да се докажете. След 20 години като нас ще осъзнаете, че нямате вече този хъс, тази енергия, каквато имате сега“, каза тогава Добрев.
Той посочи, че това е естествен процес, а в партията има млади хора, които могат да поемат отговорни политически позиции.
Това е третият път, в който Добрев обявява намеренията си да напусне политиката.
Първият такъв случай беше през 2017 г., когато като народен представител от ГЕРБ подаде оставка на фона на скандала, станал известен като „Кумгейт“.
Повод за решението му бяха обвинения, отправени от тогавашния евродепутат от БСП Елена Йончева, за назначения на роднини и близки в общинската администрация в Хасково. Макар твърденията да не бяха доказани, той депозира оставката си като депутат.
Мнозинството от ГЕРБ обаче отказа да я гласува, а впоследствие Добрев оттегли молбата си за напускане.
Две години по-късно, през 2019 г., Добрев вече наистина се раздели с депутатския си пост. Решението му дойде след публикации, свързани с имотни сделки на негови роднини в София. Макар да отхвърли твърденията, той заяви, че повече не желае да бъде въвлечен в подобни скандали и напусна парламента.
След оттеглянето си той остана активен в ГЕРБ като областен координатор в Хасково, а на следващите парламентарни избори отново се кандидатира и се върна в Народното събрание.
Политическата си кариера Добрев започва като общински съветник през 2007 г., а от 2009 г. е народен представител. Бил е заместник-министър и министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на Бойко Борисов, както и председател на парламентарните комисии по енергетика и по бюджет и финанси.
След обявяването на решението си за оттегляне Добрев подчерта, че няма да прекъсне връзката си с ГЕРБ и ще продължи да участва в партийния живот, макар и извън Народното събрание.
На негово място в парламента ще влезе следващият кандидат от листата на ГЕРБ-СДС, след като Централната избирателна комисия обяви избора му.
Делян Добрев напуска Народното събрание и дава "път на младите" в ГЕРБ