От 2 до 12 ноември 2024 г. София ще се потопи в света на дизайна с разнообразната програма на фестивала МЕЛБА, който започва в събота (02.11.) с международния симпозиум в Топлоцентрала. Събитието, което е без аналог в България, събира едни от най-влиятелните имена в световния и българския дизайн за десет дни, изпълнени с изложби, лекции, дискусии и интерактивни преживявания. Пълната програма е достъпна на сайта на инициативата.
Кулминацията на първия фестивален ден е симпозиумът, който ще се проведе в Топлоцентрала. Програмата включва лекции на признати специалисти от различни области на дизайна.
Сред тях са Сийтал Соланки (Ma-tt-er), която изследва новаторски подходи към материалите и е работила с гиганти като NIKE и Google; Макс Енрих, създател на мебели-скулптури за Hermès; и Брам Брьорсе и Мауриц Вотерс от Studio Airport, известни с иновативните си проекти в графичния дизайн и киното.
Украинската илюстраторка и куратор Анна Сарвира и арт директорите на списание MacGuffin, Кирстен Алгера и Ернст ван дер Хувен, също ще споделят своя опит.
Изложби и артистични проекти
Изложбата Преглед на българския дизайн 2024: Материя на изображението може да бъде видяна в Swimming Pool.
През следващите дни фестивалът ще предложи богато разнообразие от изложби и артистични проекти. В галерия УниКредит Студио ще видим „Дипломен проект“ на Данаил Капчин – модна колекция, която провокира с изследване на съвременните демони и езика на облеклото.
В новото пространство L44 е представена изложбата „Мамо Джанка“, съвместен проект на поетесата Божана Славкова и илюстраторката Стефани Неделчева, вдъхновен от пъстрия свят на джанките в Чепеларе.
На открито пред кино Кабана в парковото пространство на НДК посетителите ще могат да разгледат серия от плакати на съвременни украински илюстратори, курирани от Анна Сарвира. Изложбата интерпретира въздействието на войната в Украйна върху ежедневието чрез мощни визуални разкази.
Фокус върху младите таланти и социалния дизайн
Една от целите на фестивала е да подкрепя млади автори и иновативни проекти. „Преосмисляне на наследството“ в Институт Лист представя дипломни творби на студенти от университета MOME, а изложбата „Опрашителите на Словения“ съчетава социален дизайн и документалистика в сътрудничество със Studio Airport и Emergence Magazine.
В галерия Сан Стефано Плаза ще бъде представен „Български продуктов дизайн: мебели“, организирана от списание MD, която включва победители от конкурса „Българска мебел на годината“. Изложбата проследява развитието на българския мебелен дизайн от 2011 до 2023 г.
Работилници и специални класове
Фестивалът включва и специални МЕЛБА класове, които целят да вдъхновят и обучат младите творци. Арх. Пенка Станчева ще води работилница за създаване на впечатляващи портфолиа, а Филип Бояджиев ще предлага идеи за преодоляване на творчески блокажи.
В партньорство с галерия Lobster ще се проведе и класът „Хартиени изрезки“ на Цветислава Колева, посветен на креативната работа с хартия.
Всички изложби от програмата са с безплатен достъп, но за участие в МЕЛБА класовете и симпозиума е необходимо предварително записване и закупуване на билет.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: