Бившият зам.-вътрешен министър Филип Гунев разкритикува поведението на ръководството на МВР и прокуратурата по два от последните скандални случаи на корупция в полицията, осветени от "Боец".
Първият казус беше с изтеклия запис от Велинград, в който директорът на местното районно управление е заснет как фабрикува "доказателства" по разследване в кабинета си.
Втората сага е около опита за саботаж на полицейска акция срещу контрабанден канал, при който оперативни служители са притискани да не извършват арести, въпреки че са на местопрестъплението.
Пред Нова ТВ Филип Гунев изрази недоумение защо при наличието на сигнали срещу зам.-директора на ГДБОП Калин Литов за прикриване на контрабандата още от ноември 2024 г., той е останал на поста си без последствия в продължение на 5 месеца.
Едва след като "Боец" даде гласност на скандала, Даниел Митов първо преназначи Литов на синекурна длъжност в министерството, а после го уволни от системата.
Звеното, в което Литов беше преместен за няколко дни, е "чистилището" или "изолатор" (по думите на Филип Гунев) за стари ръководни кадри в МВР, които не може да бъдат отстранени, но и не може да стоят на постовете си - и беше създадено по времето на Бойко Рашков като импровизирано решение за разчистване на компрометирани началници.
Гунев разкритикува и прокуратурата за това, че вече пет месеца мълчи по явни данни за престъпления на служители на МВР.
Според него е грешка Митов да омаловажава случая, като го отдава само на спор между "две групи в Пловдив, които се борят помежду си". Странно е и поведението на управляващото мнозинство, което вече за пореден път отказва да представи по-ясна информация на Народното събрание за мащабите на мрежата в МВР, замесена в престъпна дейност.
"Ако действително Даниел Митов няма участие в цялото покриване, да не се направи закрито изслушване, според мен е грешка, защото оставаме с впечатление, че те го укриват", каза още Филип Гунев.
При изказване в Народното събрание министърът на вътрешните работи Даниел Митов обвини гражданското сдружение "Боец", че "възпрепятства разследването за корупция" - разследване, което нямаше да стигне доникъде, ако МВР не беше притиснато публично.
Митов отказва и да участва в изслушване с депутатски въпроси, като се наложи два пъти да бъде "спасяван" от групата на ГЕРБ (преди седмица) и от Наталия Киселова (в сряда).
Като "потулен случай" с политически мотиви той определи и действията на прокуратурата по повод Велинград.
"За Пазарджик се знае, че се държи от години от Делян Пеевски - полиция, прокуратура, всичко. Въпреки че е престъпление, извършено от полицаи, не ги възлагат на "Вътрешна сигурност", а на дирекцията на МВР в Пазарджик. Дирекцията от Пазарджик се държи от Пеевски. И те ще разследват тези във Велинград, които пак се държат от Пеевски", каза Филип Гунев.
Той обърна внимание, че според изслушването на Даниел Митов сега ще започне вътрешно разследване не срещу извършителите на записаното престъпление, а срещу хората, които са му дали публичност.
"Започва проверка на този, който е извадил записа и го е пуснал. Проверката е за изтичане на информация от "Вътрешна сигурност", каза той.
Снимка на деня: Палецът, с който ГЕРБ вкара БСП в правата линия
Чатове, контрабанда и полицейска тишина за един сериозен конфликт в Пловдив
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: