Фонд от Люксембург влиза в сделката за ЧЕЗ с 26 млн. евро инвестиция в "Еврохолд"

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


„Еврохолд“ направи важна стъпка към осигуряване на финансиране за покупката на активите на ЧЕЗ в България, след като сключи споразумение с базирания в Люксембург инвестиционен фонд GEM Global Yield LLC SCS. Той ще осигури дялова инвестиция за 31 млн. долара (€26 млн.)

Инвестицията ще позволи на GEM да придобие акции в българския холдинг. „Еврохолд“ ще използва средствата за придобиването на дружествата на ЧЕЗ Груп у нас и за развитие на застрахователния си бизнес.

„Стратегическата дългосрочна цел на „Еврохолд“ е да се превърне в един от водещите независими доставчици на финансови и ютилити услуги в Югоизточна Европа“, обявиха от дружеството в официалното съобщение, публикувано в сайта им на 8 март.

GEM e глобален фонд с 30 години история и над 400 реализирани сделки. Фондът е инвестирал $ 3.4 млрд. в 70 държави, предимно на развиващи се пазари. Има офиси в Ню Йорк, Лос Анджелис, Насау (Бахамите) и Париж.

Πpeди ceдмицa "Eвpoxoлд" cъoбщи, чe плaниpa дa нaбepe дo €100 млн. oт Бългapcĸaтa фoндoвa бopca, c ĸoитo дa финaнcиpa cдeлĸaтa за ЧЕЗ, одобрена от регулаторите през януари. Цялото споразумение е на стойност 335 млн. евро, които трябва да бъдат осигурени до средата на 2021 г.

Πpeдcтoи пpeдлoжeниeтo нa бopдa дa бъдe глacyвaнo oт aĸциoнepитe нa извънpeднo зaceдaниe нa „Еврохолд“ на 10 aпpил. Koмиcиятa зa финaнcoв нaдзop cъщo тpябвa cъщo дa дaдe paзpeшeниe.

Какъв дял ще придобие GEM в "Еврохолд" - не може да се каже, зависи от това доколко новата емисия от увеличението ще бъде записана, съобщава „Капитал“. Планът е да се предложат малко над 79 млн. нови акции по цена 2.5 лв., като договорката за 26 млн. евро означава, че фондът би записал около 20 млн.

Бизнес

Yettel подобрява достъпността на магазините си с тактилни ленти за незрящи хора

Операторът е сред пионерите в интегрирането на подобни решения за интериорна среда в Европа

17:39 - 17.03.2026
Важно днес

Шампионът по спортна гимнастика Йордан Йовчев също влиза в политическия отбор на Радев

Йовчев ще е втори в листата на "Прогресивна България" за Пловдив област

17:26 - 17.03.2026
Текстове от партньори

Клиент на Банка ДСК спечели автомобил от DSK Mobile

Кампанията привлече над 97 000 участници

16:48 - 17.03.2026
Важно днес

Адемов: Партии използват социалната система за натиск върху избирателите

Данни за подобни практики има в Якоруда, Белица, както и в Северозападна България

15:57 - 17.03.2026
Важно днес

Почината Слава Рачева - гласът на Педя човек - лакът брада

Актрисата почина на 87-годишна възраст

15:48 - 17.03.2026
Важно днес

Шофьорът, причинил смъртта на трима души в Разград, беше осъден на шест години затвор

Присъдата е намалена заради признание на вината, близките ще я обжалват

14:42 - 17.03.2026
Важно днес

Бившите управляващи се "разпищолиха" с предложения преди второ четене на временния бюджет

Служебният финансов министър предупреди, че предложенията създават риск за публичните финанси

14:41 - 17.03.2026
Политика

Двама от лидерите на ПП-ДБ няма да са водачи на листи за изборите

Бойко Рашков се изправя срещу Бойко Борисов и Румен Радев в София

14:35 - 17.03.2026
Важно днес

Моджтаба Хаменей: САЩ и Израел трябва да бъдат „поставени на колене“

Новият върховен лидер на Иран отхвърля предложения за деескалация на конфликта

14:01 - 17.03.2026