Повреда в антена е причината за огромния срив на полетите в Гърция Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Властите в Гърция отхвърлиха вероятността пълният блокаж на полетите в страната в неделя да е причинен от кибератака или саботаж.

По данни на Службата за гражданско въздухоплаване сривът е бил предизвикан от масово смущение на почти всички радиочестоти, обслужващи района за полетна информация на Атина, както и от загуба на ключови комуникационни линии.

Установено е, че проблемът е възникнал вследствие на повреда на антена в планината Герания край Атина. Това е довело до прекъсване системата за комуникация между ръководителите на въздушното движение и самолетите във въздушното пространство на страната.

От Асоциацията на гръцките авиодиспечери настояха за задълбочено разследване и предупредиха, че инцидентът не е изолиран, а комуникационното оборудване, използвано за управление на въздушното движение, е остаряло.

Пред ERTNEWS председателят на асоциацията Панайотис Псарос уточни, че в момента пилотите и диспечерите използват алтернативни честоти. Проблемът със старото оборудване обаче остава.

"Не ни беше съобщено как е възникнал проблемът, нито как е бил разрешен. Независимо от причината, инцидентът подчертава уязвимостта на една система, която трябваше да бъде променена още преди много години. Ние работим с най-остарелите системи в Европа", добави Псарос.

Очаква се днес всички полети от и за гръцките летища да бъдат напълно възобновени. Международното летище в Атина съобщи, че оперативният му капацитет е възстановен. Закъсненията обаче ще продължат заради натрупаните необслужени полети. Подобна е ситуацията и на летище „Македония“ в Солун, където движението се нормализира постепенно.

Техническият срив в неделя доведе до затваряне на въздушното пространство на Гърция и предизвика верижна реакция в цяла Европа. Хиляди пътници останаха блокирани, след като бяха отменени или сериозно забавени полети от и към страната. Най-силно засегнати бяха летищата в Атина и Солун.

Само на летището в Атина бяха засегнати над 90 полета. Въздушното пространство над страната временно остана почти празно, а самолетите масово използваха маршрутите над съседни държави.

Полети от Дъблин, Барселона и Париж бяха върнати обратно, други бяха отменени изцяло. Част от самолетите, насочени към гръцките летища, бяха принудени да кацнат в Турция. Вътрешните полети в страната също бяха сериозно засегнати.

Важно днес

Масов протест поиска отстраняването на Борислав Сарафов

Демонстрацията е преди заседание на прокурорската колегия на ВСС

19:11 - 25.02.2026
Политика

Всичко, което знаем след изслушването за "Петрохан"

Кой се оплаква от натиск в МВР?

17:29 - 25.02.2026
Важно днес

Илияна Йотова уволни главния секретар на МВР Мирослав Рашков

Указът бе обявен след изявата на Рашков в Народното събрание

16:42 - 25.02.2026
Важно днес

АКФ разкрива схема за милиони в АПИ, свързана с "безплатна" пътна помощ

Услугата, за която никой не знае, струва най-малко 14 млн. лева месечно

15:54 - 25.02.2026
Коли

DS N°8 - Богинята се завръща и ще докаже защо

Колата е заслужила това название: хидропневматично окачване, аеродинамичен дизайн, дискови спирачки в ерата на барабанните, всичко това я е превърнало в символ на иновация и лукс.

15:01 - 25.02.2026
Важно днес

Мирослав Рашков говори за менискуса на заместника си и за фишовете си от КАТ вместо за Петрохан

Мирослав Рашков се появи на публично изслушване за първи път от началото на разследването за шесторното убийство при Петрохан и Околчица

14:56 - 25.02.2026
Важно днес

Емил Дечев осмя главните секретари на МВР: „Дом за нежни души със скъсани менискуси“

Шефът на криминална полиция отрече вътрешният министър да му е оказвал натиск по случая “Петрохан”

14:49 - 25.02.2026