Радев: Георги Кандев остава главен секретар на МВР Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Главният секретар на МВР Георги Кандев ще остане на поста си и при новото правителство. Това стана ясно от думите на новоизбрания премиер Румен Радев по време на официалното отбелязване на Деня на Европа пред Паметника на Незнайния воин в София.

"Разбира се, че ще оставим Георги Кандев. Той доказа своите качества в цялата предизборна кампания и борбата с купения вот. Аз очаквам МВР да насочи вече своите усилия от изборите, те минаха, към борбата със злоупотребите и корупцията, всички закононарушения и престъпността. Там ще очаквам изключително отговорно отношение и много работа", заяви Радев.

След като отдаде почит пред паметта на българските войни и жертвите в борбата срещу нацизма, Радев коментира, че "денят на победата отвори пътя към Деня на Европа и ЕС има огромното задължение да спре кръвопролитията в Украйна и Близкия изток и да бъде фактор на мира". В отговор на въпрос от журналист с руски акцент Радев подчерта ролята на американския президент Доналд Тръмп, че е "предотвратил опасно разширяване на кръвопролитията", без да влиза в повече детайли.

По повод избора на Станчо Станев като зам.-председател на ДАНС до назначаването на нов титуляр на поста Радев обясни, че е удовлетворил предложението на и. ф. председател за нови заместник-председатели.

"Това е рационално предложение, тъй като идва човек от системата за сигурност, но извън ДАНС. През последните години ДАНС беше обект на посегателства от различни олигархични кръгове, така че е много важно първо да се ориентираме точно какво е ставало там, и то с хора извън системата. Много скоро се надявам да има и титуляр на длъжността председател на ДАНС", заяви премиерът, като допълни, че е проверил и отнетият достъп до класифицирана информация на Станев е бил възстановен.

По повод критиките, че не гледа достатъчно към Европейския съюз, Румен Радев заяви:

"Нека изчакаме месец-два и ще стане ясно накъде гледам. Съвсем скоро предстоят важни посещения и те ще дадат отговорите. Още следващата седмица имам посещение."

Радев коментира още, че има сериозен дефицит в държавния бюджет и "вече постъпват сигнали за невероятни дейности. Смешни даже, но за тях са платени огромни суми. Излизат фантастични договори за абсолютно елементарна дейност, която е оценена и за която са платени огромни средства. И това не е един договор, това е система". По думите му подобни проблеми има навсякъде, но най-вече в регионалното ведомство (МРРБ) и в Държавната консолидационна компания (ДКК).

От думите му стана ясно, че министерствата извършват проверки за неразплатени дейности.

Румен Радев представи министрите в бъдещия кабинет

Важно днес

Сръбски автобус катастрофира на АМ "Тракия" на връщане от Турция

Пътниците са изведени в безопасност

13:48 - 15.08.2026
Важно днес

Васил Терзиев: Подкрепяме Бургас за Евровизия, но БНТ дължи отговори

Терзиев пита какви са критериите, какви са оценките и кои са експертите, участвали в избора

13:31 - 15.08.2026
Важно днес

American 2482: Авиодиспечер предотврати сблъсък на два полета с един и същи номер

Инцидентът ще бъде разследван от American Airlines, така и от Федералната авиационна администрация

13:13 - 15.08.2026
Важно днес

Украйна атакува центъра за производство на космически ракети "Союз" в Русия

"Прогрес" е сред ключовите заводи за руската ракетна индустрия

12:08 - 15.08.2026
Важно днес

Фатален сблъсък на 19-годишен колоездач с микробус помрачи обиколката на Португалия

Един от най-обещаващите таланти на Великобритания загина при нелеп инцидент

11:12 - 15.08.2026
Бизнес

Джеф Безос, зетят на Лакшми Митал и съосновател на Facebook купиха 30% от "Ливърпул"

Сделката се оценява на над 7 милиарда долара

10:07 - 15.08.2026
GEN Z дневници

Vol. 130: Манифестираме гадже с “молитва” от Дуа Липа, скоростни приятелства, най-скучната част от мен

И защо най-добрият career hack се оказва просто да говорите с истински човек

09:39 - 15.08.2026
Живот

Бивш преподавател в Кеймбридж, обвинен в плагиатство, е намерен мъртъв

41-годишният Джейсън Ардей беше най-младият чернокож професор в Кеймбридж

08:47 - 15.08.2026
Важно днес

На 15 август честваме Голяма Богородица - един от най-важните християнски празници

Имен ден празнуват всички с името Мария, Мариана, Мариан и др.

08:30 - 15.08.2026