ГЕРБ настоява предложението на президента Румен Радев за свикване на референдум срещу еврото изобщо да не стига до пленарната зала. В своя позиция от партията призовават председателя на Народното събрание Наталия Киселова да "отклони" предложението като недопустимо и да го върне на неговия подател.
Не е ясно обаче каква точно би била процедурата. Президентът на България по закон има право да отправя до Народното събрание предложения за свикване на национален референдум. Искане за референдум може да бъде направено и от Министерския съвет или по инициатива на поне една пета от народните представители; една пета от общинските съвети в страната или чрез инициативен комитет на граждани, събрал не по-малко от 200 хил. подписа.
При внесено предложение парламентът трябва да го разгледа в съответните парламентарни комисии и след това да го подложи на гласуване в пленарната зала. В позицията си ГЕРБ не посочва по какъв точно ред Киселова би могла да върне предложението на държавния глава.
По-рано днес президентът Румен Радев официално внесе в деловодството на парламента предложение да се проведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година?". Той го направи въпреки реакцията на юристи и експерти, че подобна инициатива е на практика противоконституционна. Конституционният съд вече има решение, в което отхвърля възможността за провеждане на референдум по въпроси, които засягат вече ратифицирани международни договори. Такова ограничение има и в самия закон за референдумите.
В своя позиция, представена от депутатката Рая Назарян, от ГЕРБ посочват именно този аргумент, като допълват, че предложението на държавния глава е в противоречие и с правото на ЕС, както и Закона за пряко участие на гражданите в управлението. Те изтъкват и че Конституцията ясно посочва, че България като държава членка на ЕС участва в изграждането и развитието на ЕС.
"Всеки международен договор, който България е подписала и ратифицирала, има предимство пред националното законодателство. Този договор, подписан от България преди повече от 20 години, не е оспорен", посочват още от ГЕРБ като аргумент.
След като Радев анонсира предложението си за референдум в петък, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова парламентът бързо да го отхвърли, но и тогава намекна, че може и изобщо да не го гласува. В закона обаче втората опция не е описана. Парламентарният правилник не дава на председателя на Народното събрание правомощия да преценява сам кои проекти на решения да "допустими" и кои - не. Обикновено това е по преценка на пленарната зала - тоест някакво гласуване би следвало да се проведе.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: