ГЕРБ се готви да оттегли директора на ДАНС Пламен Тончев и да го постави начело на Комисията по досиетата Снимка: © Булевард България

ГЕРБ се готви да оттегли предсрочно директора на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев и да го назначи на друг ръководен пост като шеф на Комисията по досиетата. Това научи "Булевард България" от свои източници.

Тончев оглави ДАНС през май 2021 г. по времето на служебния кабинет на Румен Радев с премиер Стефан Янев, а през април 2023 г. беше преназначен на длъжността отново от служебен кабинет на президента.

Какви са мотивите на управляващите на практика да понижат Тончев към момента не е ясно. За да бъде избран за началник на комисията, той ще трябва да освободи ръководния пост в ДАНС. По закон председател на ДАНС се назначава и освобождава с указ на президента по предложение на Министерския съвет, като държавният глава може да откаже подписването му.

ГЕРБ за втори път предлага председател на Комисията за досиетата, която се занимава и с обявяването на принадлежност на български граждани към комунистическата Държавна сигурност. Първоначално партията на Бойко Борисов предложи за поста бившия омбудсман и конституционен съдия Константин Пенчев. Внезапно обаче парламентът закри отворената процедура по избор на членове и само преди дни откри нова.

Мотивите на вносителя Маноил Манев от ГЕРБ бяха, че комисията била "особен орган", който изисква по закон съотношението между членовете ѝ да не дава мнозинство на дадена партия.

Смяната на Пламен Тончев

Рокадата в ДАНС би била от ключово значение. Агенцията отговаря за контраразузнаването и националната сигурност, като има собствена система за подслушване и проследяване, а процедурата може да бъде задействана само и единствено с подпис на директора на ДАНС.

Под управлението на Тончев се провеждаха спорадични акции, прераснали в политически скандали. През 2023 г. малко след като беше бетониран на директорския пост той внезапно излезе от трибуната на парламента, за да обвини съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев в държавна измяна и некомпетентно управление на службите.

По същото време Радостин Василев произведе компроматния запис от онлайн събранието на партията и с отцепването си от парламентарната им група веднага получи охрана от ДАНС.

4-часов разпит в ДАНС беше и поводът за забавянето на удостоверяването на сигурността на машините за гласуване на 27 октомври 2024 г. от зам.-министъра на електронното управление на изборите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

"Наистина ли уважавате Путин?": Предизборното интервю, което приключи за 57 секунди

Изборите за президент на Полша: Когато водещия напусна студиото си заради проруските възгледи на госта

19:25 - 02.05.2025
Важно днес

Атанас Запрянов обвини Румен Радев за разпалване на скандала с F-16

"Абсурдни са твърденията, че нашият технически или летателен състав е направил каквото и да е грешно"

18:40 - 02.05.2025
Важно днес

България и Турция подписаха енергийно споразумение, без дума за "Боташ"

Договорът, за който не се говори, струва на "Булгаргаз" 500 000 долара на ден

18:13 - 02.05.2025
Живот

"Bad Influence" - разказ за мрачната истина за децата инфлуенсъри в документален сериал

Историята на Пайпър Рокел и скритата цена на интернет популярността

16:40 - 02.05.2025
Важно днес

Митов приписа вина за протеста в Хасково на "онези, които осигуриха каналите за контрабанда"

МВР ще преследва всички участвали във вандалски прояви срещу полицията, дори деца

14:58 - 02.05.2025
Кино и сериали

"Words of War" - филмът за Анна Политковская, излиза за Световния ден на свободата на печата

Британската актриса Максин Пийк влиза в ролята на руската журналистка

14:57 - 02.05.2025
Важно днес

MO се задейства по скандала с F-16, след като Атанас Атанасов свиква Комисията за службите

Депутатът иска проверка за "възможен нерегламентиран достъп от вражеска сила до класифицирана информация"

13:42 - 02.05.2025
Важно днес

България отново изпадна в класацията за свободата на медиите

Според "Репортери без граници" състоянието на медийната среда у нас остава "проблемно"

12:36 - 02.05.2025
Текстове от партньори

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Представяме ви четири актуални модела, включени в кампанията

12:13 - 02.05.2025