ГЕРБ оттегли кандидата си за председател на ЦИК часове след номинацията

Номинацията на Красимир Ципов за председател на новата ЦИК ще бъде оттеглена от ръководството на ГЕРБ. Това стана ясно на пресконферернция в централата на партията, на която участва и премиерът в оставка Бойко Борисов.

Самият Борисов настояваше, че ГЕРБ трябва да получи този пост и обвиняваше останалите парламентарни групи и президента в опит за отнемането на позицията. Във вторник той каза следното: „Председателят на ЦИК трябва да е от първата политическа сила, това сочи демокрацията. Те обаче ще правят жребий и който се падне - ще джуркаме топчета за шеф на ЦИК, добре“

В четвъртък сутрин обаче последва обрат.

"Натрупал съм достатъчно опит да разчитам действията още преди да са започнали. Взехме решение и предложението ни е да оттеглим г-н Ципов. Не защото не искаме да носим отговорност. Накарах да ми върнат вчера няколко събития, за да ги видя. Видях как се споглеждат и как са се сговорили партиите при Радев. Извинявайте, ние обжалваме този избирателен закон. Те не предлагат председател на ЦИК, не предлагат и секретар. Утре няма да има наблюдение върху секциите. Ще кажат, че "не ние сътворихме глупостите, а председателят от ГЕРБ, Ципов да обясни защо". Може да задължат Ципов да подпише договорите за машини, за видеонаблюдение, които ние обжалваме", каза Борисов.

Ципов заяви, че лично е предложил "да обсъдим ситуацията и да вземем решение дали да не бъде оттеглена моята кандидатура като председател на ЦИК".

Неговото име беше единственото предложено за председателското място от шестте парламентарни групи на вчерашните консултации при президента Румен Радев.

Досегашният говорител на ЦИК и експерт по изборни системи Димитър Димитров заяви, че "авторите на новия Изборен кодекс не бива да бягат от отговорност, а аз имам разбиране, че в него има невъзможни неща за изпълнение".

Димитров също беше номиниран от ГЕРБ за член на новата Централна избирателна комисия.

"Вкарват ни в капан, няма да мине номерът", каза Борисов.


Борисов след корупционния скандал: Всеки, който ме е атакувал, е загубил изборите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Илия Груев дебютира във Висшата лига на Англия

Той е едва десетият българин в най-силния национален клубен шампионат в света

00:02 - 19.08.2025
Важно днес

Тръмп вече не иска незабавно прекратяване на огъня в Украйна. Всичко за срещата на върха в Белия дом

Ключови въпроси около войната в Украйна остават нерешени

20:32 - 18.08.2025
Спорт

Над 35 000 продадени билета за мача на годината у нас

Илиан Илиев ще разчита на 15 футболисти, играещи извън Първа лига

19:42 - 18.08.2025
Важно днес

“Хамас” прие новото предложение за прекратяване на огъня в Газа

Предложението предвижда 60-дневно примирие и размяна на заложници

18:56 - 18.08.2025
Важно днес

София може да има улица "Димитър Воев" - българският уейв идол, който остава на 27

Предложението е на кмета на "Триадица" Димитър Божилов

18:09 - 18.08.2025
Важно днес

От Белия дом попитали Зеленски дали ще бъде в костюм за срещата с Тръмп

Белият дом отново повдига темата за облеклото на украинския президент Володимир Зеленски

17:46 - 18.08.2025
Важно днес

Посолството на САЩ затяга режима при интервютата за туристическа виза

Промяната влиза в сила от 2 септември

16:23 - 18.08.2025
Технологии

Meta ще бъде разследвана заради опасни практики на AI чатботовете ѝ

Meta AI изглежда създава невярно съдържание за популярни личности и разпространява фалшива медицинска информация

15:57 - 18.08.2025
Важно днес

Дете на 8 г. загина при инцидент с парашут за парасейлинг в Несебър

Инцидентът е станал на плажа "Несебър Юг"

15:14 - 18.08.2025