ГЕРБ изправя кадъра от ЮЗУ Орлин Колев срещу международния експерт Йонко Грозев за конституционен съдия

Д-р Орлин Колев е номинацията на парламентарната група на ГЕРБ за конституционен съдия.

Той е главен асистент по конституционно право в катедра „Конституционноправни науки“ в Юридическия факултет на Софийския университет. Завършил е право в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград.

Освен в Софийския университет, според официалната му автобиография, е и главен асистент по конституционно право в Академия на Министерството на вътрешните работи.

През 2010 г. Колев е бил член на експертна работна група към Народното събрание на Република България за изготвяне и приемане на Изборния кодекс, а през 2015 г. - за изготвяне на конституционни промени в съдебната власт.

От 2017 г. той е и член на Комисията за защита от дискриминация - предложен тогава от партньорите на ГЕРБ във властта - "Обединени патриоти". През 2023 г. е участвал в консултациите за промени в конституцията на парламентарната комисия, която отговаряше за това за това. Тя се оглавяваше от Радомир Чолаков от ГЕРБ.

Д-р Колев е след хората, които миналата година защитиха действията на лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, който обяви как "ако искат да го наричат ром, турчин, българин и че няма да позволи хората, които са го избирали да бъдат лишени от избирателни права". Повод за думите му беше, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" поставиха като условие за разговори за съвместно управление с ГЕРБ изолирането на Пеевски и фракцията му от участие във властта. Пеевски твърдеше, че така се "отнемат избирателни права" на 300 000 граждани, гласували за него. Попитан за коментар като член на КЗД, д-р Колев отговаря пред NOVA телевизия по адрес на председатела на ДПС - Ново начало:

"Не само като член, но и като страничен наблюдател, безпристранстен, бих могъл да кажа, че това е една достойна лидерска позиция. Не може 300 хил гласа, акумулирани в една политическа партия, да бъдат пренбрегнати. (…) Похвално е, че имаме такава категорична позиция."

В 18 часа днес - 26 февруари, изтече крайният срок за представяне на кандидатури. Единствените две внесени имена са на Колев - от депутати от ГЕРБ, и на бившия български съдия в Европейския съд по правата на човека и известен правозащитник Йонко Грозев. Той е предложен от ПП-ДБ и подкрепен от множество правозащитни организации и Съюза на съдиите в България.

Последната номинация на ГЕРБ за член на Конституционния съд, която беше гласувана от парламента, беше на съпартийката им Десислава Атанасова.

Парламентът трябва да попълни едно място в Конституционния съд.

Йонко Грозев ПП-ДБ ще предложи Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд

Десислава Атанасова ще съвместява поста в КС с Венецианската комисия


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

9-месечно бебе загина при тежък пътен инцидент по пътя Смолян - Девин

То трябваше да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер до Пловдив

15:42 - 19.04.2025
Кино и сериали

Райън Гослинг ще участва в новия филм за "Междузвездни войни"

Премиерата на Star Wars: Starfighter е планирана за май 2027 година

13:36 - 19.04.2025
Важно днес

Трима души получиха шанс за живот след донорска ситуация

Донорът е 66-годишна жена, чиито близки решават да дарят органите ѝ

13:12 - 19.04.2025
Технологии

Хуманоидни роботи се състезаваха с хора на полумаратон в Китай

До финала след малко повече от час пръв стигна човек, а не робот

12:32 - 19.04.2025
Политика

САЩ може да признаят незаконно анексирания Крим за руски, за да има сделка за мир в Украйна

Подобен ход рискува да подкопае международните закони и договори, които Русия нарушава

11:42 - 19.04.2025
Важно днес

Върховният съд на САЩ спря депортирането на венецуелци по закон от XVIII век

Администрацията на Тръмп не спазва съдебни разпореждания

10:09 - 19.04.2025
Спорт

Когато Гунди игра за ЦСКА и митът за гола на “Уембли”

Легендата на "Левски" облича два пъти червената фланелка

09:51 - 19.04.2025
Живот

Козуначен хляб с тъмен шоколад - рецепта

Лесна рецепта за хляб от козунак

09:15 - 19.04.2025
Култура

Цветомир Матев, който възроди ловешкото кино „Космос“ и показва как културата променя общности

Той е режисьорът Цветомир Матев, който казва, че "Ловеч е любов"

09:05 - 19.04.2025