Еднo от най-известните публицистични предавания в историята на Америка - „60 минути“ - е разтърсено от сериозен скандал, след като изпълнителният му продуцент Бил Оуенс напусна с обвинения в цензура.
В писмо до екипа на „60 минути“ Оуенс заявява, че в последните месеци му е станало ясно, че няма да му бъде позволено да ръководи предаването по независим начин – както винаги е правил.
"Това предаване е прекалено важно за държавата. То трябва да продължи, но без мен като изпълнителен продуцент", казва той.
Решението на Оуенс е пряко свързано с по-широкия политически контекст в САЩ.
Най-големият скандал между Доналд Тръмп и CBS избухна по време на предизборната кампания през 2024 г. Тогава Републиканецът заведе дело за 20 милиарда долара срещу CBS с обвинение в манипулация заради интервю с неговата съперничка Камала Харис в „60 минути“.
Тръмп твърди, че въпрос за конфликта в Газа от нейно интервю е бил монтиран, така че да показва Харис в по-добра светлина. CBS отрече каквато и да е намеса в полза на кандидатката на Демократите и публикува пълна стенограма на интервюто.
Бил Оуенс също защити работата на екипа си и отказа да се извини. Няколко месеца по-късно обаче подаде оставка.
Скандалът продължи и след като Тръмп започна втория си мандат, след като избраникът му за ръководител на телекомуникационния регулатор на САЩ Брендан Кар съобщи, че ще разследва CBS заради спорния епизод на "60 минути".
В същото време, компанията-майка на CBS - Paramount - е в зависима позиция спрямо държавната администрация. Студиото се нуждае от одобрението на службата на Кар, защото иска да се слее с филмовата компания Skydance.
Това е още един фактор, който поставя телевизията под сериозен натиск от Белия дом.
Разследващото предаване, което се излъчва всяка неделна вечер, продължи да прави поредица от критични епизоди срещу управлението на Тръмп.
На 13 април "60 минути" излъчи интервю с Володимир Зеленски, който изрази съжаление в ефир, че "руските наративи доминират в Съединените щати" и че вижда "огромно влияние на руската информационна политика в Америка, американската политика и американските политици".
"60 минути" правят и разследвания във връзка с митническата политика на Доналд Тръмп, намеренията му да поеме контрол върху Гренландия, уволненията на държавни служители и разформироването на агенции като USAID. Както Тръмп, така и Илон Мъск си позволяваха да заплашват открито предаването заради критичнoто отразяване.
Бил Оуенс е третият изпълнителен продуцент в историята на предаването след създателя Дон Хюит (1968–2004) и Джеф Фейгър. От 2019 г. Оуенс е начело на продукцията, която е носител на над 100 награди „Еми“ – повече от всяко друго предаване в праймтайм ефира в САЩ.
Самият той е работил в CBS News от 37 години, като 25 от тях е част от екипа на "60 минути".
"Защитавах това предаване и нашите принципи от всяка посока, по всякакъв възможен начин, но сега се оттеглям, за да може предаването да продължи напред", казва той в бележката до колегите си.
Американски медии съобщават, че напускането на Оуенс е предизвикало изненада и разочарование сред колегите му.
Журналистката Лесли Стал, която работи в "60 минути" в продължение на 35 години, предупреждава ръководството на CBS да прекрати намесата в новинарския процес.
"Надяваме се, че това послание ще стигне до нашите директори, защото ние сме длъжни да пазим репутацията си. Това е една от причините, поради която CBS e толкова ценна. Това са принципите на "60 минути" и ние не можем да ги загубим. Не можем да си го позволим. Загубихме своя шеф заради това. Ситуацията е смазваща", казва Стал в интервю за Variety.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: