Руската армия продължава да нанася удари по украински граждански обекти, ден след като уби 34 души навръх Цветница при нападение срещу Суми.
Новата атака с дронове е била насочена срещу Одеса. Ударите са попаднали в местна болница, повредени са и жилищни сгради и пътна инфраструктура.
Пострадали са петима души, които са ранени от шрапнели и изгаряния.
Руски дрон е поразил покрива на болница в Одеса, изпочупени са прозорците ѝ и са нанесени щети в една от операционните зали.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски даде интервю за предаването "60 minutes" на американската CBS News, в което изрази сериозни притеснения от подхода на САЩ към Кремъл.
"Ако не проявим твърдост, (Путин) ще продължи напред. Това не са просто празни спекулации, заплахата е реална. Крайната цел на Путин е да възроди Руската империя и да върне територии, които днес са под защитата на НАТО. Като имам предвид всичко това, смятам, че ситуацията може да прерасне в световна война", предупреждава той.
Зеленски призовава и американския държавен глава Доналд Тръмп да посети Украйна, преди да започне да прилага своя план за мир - "за да може да разбере какво се случва тук".
"Ние уважаваме вашата позиция. Но моля ви, преди да вземете каквито и да е решения, преди да създадете планове за преговорите, елате и вижте хората - мирните жители, войниците, болниците, църквите, децата, разрушенията, загиналите", казва още Зеленски.
"Ще разберете с кого преговаряте. Ще разберете какво извърши Путин. Нашият народ плаща най-високата възможна цена. Няма по-висока цена от това. Дадохме всички свои пари. Но най-важното е, че дадохме живота на своите хора", казва още той.
Зеленски се учудва и на това, че в САЩ преоблаават руските наративи за войната: "Как може да се виждат нашите загуби и страдания, да се разбира какво причиняват руснаците, но да се вярва, че те не са агресори и не са започнали войната? Това говори за огромното влияние на информационната политика на Русия в Америка", казва още той.
Самият Доналд Тръмп реагира на новината за тежките човешки жертви в Суми на 13 април.
"Мисля, че това е ужасно. На мен ми казаха, че са допуснали грешка. Но мисля, че това е нещо ужасно. Цялата война е ужасно нещо", казва той пред журналисти. На въпрос кого има предвид с изказването си за "грешката" и дали смята, че смъртоносната атака по украинския град е била "неумишлена", Тръмп отговаря "Попитайте тях" и дори не споменава името Русия, а прехвърля обвиненията си срещу Джо Байдън.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: