Година по-късно няма развитие по случая със самоубийството на Кристиян от Пловдив Снимка: © Getty Images

На 13 години Кристиян слага край на живота си след двойка по математика. Година по-късно по случая все още не е изготвена психологическата експертиза. Делото не е стигнало до съда, а учителката по математика преподава в друго училище.

Директорът на ОУ "Душо Хаджидеков" в Пловдив, където е учил Кристиян - г-жа Грозденка Николова, отговори на въпросите на "Булевард България" - "няма наказани учители или служители на училището", тъй като наказанията се налагат "по Кодекс на труда при доказано виновно изпълнение или неизпълнение на трудовите задължения".

Образувано е досъдебно производство по чл. 127 ал. 1 от Наказателния кодекс за склоняване към самоубийство, но все още липсва комплексна съдебно-психиатрична и психологическа експертиза, за да бъде взето решение от прокуратурата дали делото отива в съда.

Отговор от районна прокуратура Пловдив по случая Кристиян

До момента информация за случилото споделят само родителите на Кристиян, които търсят справедливост, но засега срещат само затворени врати.

Кристиян е бил отличник. Посещавал е уроци по математика по собствено желание още от 4. клас. Седмица преди да се самоубие, той се прибира вкъщи с новината, че учителката по математика ще му пише двойка, защото е без домашна работа.

“Истината е винаги някъде по средата, затова дойдох да чуя и Вашата гледна точка.”

С тези думи майката на Кристиян отива при преподавателката, за да разбере какъв е проблемът и какво може да се направи, за да изпълни детето изискванията на учителката.

Кристиян получава срок, в който да навакса с пропуснатите домашни. Момчето се справя, но преподавателката не успява да погледне тетрадката му в петъка, в който срокът изтичал.

Следва дълъг уикенд (около 6 май), който Кристиян прекарва с родителите си на екскурзия. “Говорихме си, че иска да му издадем банкова карта, след като гледал някакво видео в ТикТок, както и че иска да учи в гимназия с италиански език, а после в университет - архитектура.”

“Детето имаше мечти. Не е планирал да сложи край на живота си,” категорична е майката.

В първия учебен ден след крайния срок госпожата по математика установява пропусната задача в домашното на Кристиян и му казва, че ще си получи двойката. Момчето плаче половин час - до биенето на звънеца.

“К’во ми ревеш? С рев нещата не се оправят. Аз трябва ли да рева, когато ви проверявам контролните.”

Думите ѝ са преразказани от съученик на Кристиян, седял на чина до него и пожелал да говори с майката след самоубийството.

В междучасието Кристиян казва, че отива до вкъщи да си вземе забравен учебник и повече не се връща. Пишат му отсъствие за следващия час, а майка му получава обаждане от класната, че го няма повече от час след като е напуснал пределите на училището.

На 9 май 2023 г. към 15:30 часа на телефон 112 е подаден сигнал за настъпила смърт на дете в жилището му в Пловдив. Деца и родители от училището твърдят, че случаят на психологически тормоз от страна на учителката по математика не е единичен. Директорката отрича да е получавала сигнали за тормоз, от РУО Пловдив също отгвориха, че "не са постъпвали писмени или устни сигнали, документирани по реда на чл. 29, ал. 5 от Административнопроцесуалния кодекс".

В отговора си към "Булевард България" директорката твърди, че "в деня на инцидента всички в институцията са изпълнявали задълженията си – преподаватели, дежурни учители, психолози, заместник-диретори, директор, помощен персонал".

"Булевард България" потърси за коментар д-р Юри Кацаров - доктор по психология, клиничен психолог и семеен консултант с дългогодишна практика, включително в работа с деца за високи постижения. С уговорката, че по конкретния случай все още имаме основно позицията на семейството на загиналото момче, д-р Кацаров направи по-общ коментар.

д-р Юри Кацаров

"Училището по принцип е една консервативна институция, в която се случва ученици и учители да бъдат унижавани, удряни, обиждани, подлагани на тормоз или родители да посягат на чужди деца".

Той смята, че най-често ръководствата на образователните институции решават подобни проблеми, като се опитват да "минимизират щетите за себе си и да запазят добрия имидж на училището или детската градина". Според него въпросът дали учителите да преминават през психологически тестове, които да установят тяхната пригодност да работят с групи от различни деца, е "уместен и става все по-актуален".

Училището е орган по закрила на детето, а министърът следва да "осигурява безопасността на децата" в системата на образованието по закон.

Психологът Анет Маринова тълкува това и по следния начин: "Законът задължава училището да бъде активната страна, когато разпознае нужда от специална подкрепа."

В момента учителката по математика на Крис тиян преподава математика в друго пловдивско училище. От ОУ „Душо Хаджидеков” отговориха, че тя се е явила на работа на следващия ден след смъртта на Кристиян, но не е биля в състояние - физически и психически - да изпълнява служебните си задължения. "Прекара деня с колеги и училищните психолози, след което потърси медицинска помощ и излезе в продължителен отпуск по болест. След завръщането си е депозирала заявление за неплатен отпуск от една година." В началото на месец юли тази година госпожата е входирала предизвестие за напускане от септември 2024 г.

От РУО Пловдив отговориха, че не са извършвали проверка във връзка със смъртта на Кристиян.

Д-р Кацаров твърди, че "колкото и един учител по математика да е строг, взискателен и безкомпромисен, той не трябва да забравя, че е и педагог. В неговите ръце са детските души, които понякога могат да бъдат доста крехки." Той смята за недопустимо един преподавател да остави негов ученик да плаче тридесет минути по време на учебен час, без да предприеме нещо.

"Би следвало да очакваме учителят да знае, че подобен продължителен плач на публично място не е обичаен за тази възрастова група. Този плач може да бъде индикатор, че трябва да се предприеме нещо по време на часа или в междучасието."

Друг кръг от въпроси, които експертът си задава са свързани с това как Кристиян е приемал ниските оценки. "Доколко получена двойка е допустима за него и неговите близки и какво може да му се случи вкъщи, ако той се прибере с ниска оценка". Той намира за странно, че момчето е знаело, че ще получи двойка, ако не занесе в училище домашното си и все пак си е позволило да не напише една от задачите си - още повече при поет ангажимент и пред родителите си.

Юри Кацаров стига до важния въпрос каква е причината при момчето да не се задейства механизъм за търсене на защита, утеха и подкрепа от близките или приятелите. "Въпрос, чийто отговор е сложен, след като Кристиян вече го няма." Той препоръчва на учителите и родителите да не подценяват индикаторите, а да използват всички възможности за информиране и познаване на проблемите и рисковете при юношите.

По случая на Кристиян е образувано досъдебно производство по чл. 127 ал. 1 от Наказателния кодекс: “Който по какъвто и да е начин подпомогне или склони другиго към самоубийство и последва такова или само опит, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години.”

Още през януари тази година дознателят Даниела Грудева е събрала цялата необходима информация по случая и - според майката на Кристиян - ѝ е казала, че е изпълнила указанията на разследващия прокурор по делото, с изключение на едно нещо. Не е готова тристранната психологическа експертиза, която се изисква. От събраните доказателства, след разговор с дознателя, майката на Кристиян разбира, че липсват видеозаписи от класната стая. Първоначално директорката дава само от камерите на двора. След като майката информира полицията, че в стаята също има камери, директорката предоставя и тези записи.

“Булевард България” потърси Грудева, но тя отказа да даде информация по случая.

Отговорът на училището е, че "ако Районна прокуратура Пловдив или по-висша инстанция постанови вина на работещ в училището и наложи присъда, той ще бъде освободен като осъдено лице, съгласно разпоредбите на Закон за предучилищното и училищно образование".

Майката на Кристиян продължава да търси справедливост, за да бъдат наказани виновниците и най-вече “да не позволим това да се случи на друго дете”. Каузата ѝ е за една по-хуманна образователна система.

“Той имаше толкова силно чувство за справедливост. Ако се откажа, означава да го предам.”


При нужда от подкрепа при риск от самонараняване, можете да потърсите помощ тук:

Дружество на Психолозите в България (ДПБ)
Телефон: 0888 429 730 или 0895 922 421

д-р Юри Кацаров - 0876873617


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024