Годишната инфлация в България слезе под психологическата граница от 10% през юни спрямо същия период на 2022 г. Това показват данните на НСИ, според който за втори пореден месец се наблюдава и дефлация, т.е. поевтиняване на основната кошница от продукти.
Годишната инфлация продължава да се забавя в резултат на поевтиняването при енергийните продукти и по-високата база през 2022 г. Така през юни тя е на ниво от 8,7%. Това е първото забавяне на общия индекс до едноцифрено число от почти две години и най-ниското от декември 2021 г. насам.
Най-голямо поскъпване на годишна база има при хранителните стоки - 13,3%, но за сметка на това транспортът е поевтинял с 13,7% за една година, показват данните. При млякото, млечните продукти и яйцата годишният темп на нарастване на цените достига 19%.
На месечна база обаче отново се отчита дефлация, като цените са намалели с 0,4% в сравнение с май. Това се случва за втори пореден месец, след като през май бе отчетено 0,1% поевтиняване в сравнение с април.
За първи път от над година НСИ отчете дефлация в България
Понижение на цените на месечна база има при основни продукти от потребителската кошница – като олио (с 4.4%), мляко и яйца (с 1.9%) и зеленчуци (със 7.4%).
На групово ниво най-голямо намаление на цените през юни 2023 спрямо предходния месец има при:
- развлечения и култура (-3.1%)
- хранителни продукти и безалкохолни напитки (-1.0%)
- жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (-0.6%)
- облекло и обувки (-0.6%).
Най-голямо увеличение е регистрирано в групите:
- ресторанти и хотели (+1.6%)
- съобщения (+1.1%)
- здравеопазване (+0.9%).
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: