Христо Иванов: Трябва да се върнем към идеята за ограничаване на обхвата на служебните кабинети Снимка: © Булевард България

Целта на предизборна коалиция между “Демократична България” и ПП е да се конструира политическа сила, която може да покаже ясна посока и да отстоява геополитическото развитие на страната.

Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов пред bTV.

“Затова предлагаме коалиция на колегите от ПП - защото условията, при които беше формирана четиричленната коалиция, се промениха с началото на войната. Тя трябва да убеди българското общество, че е способна да лидира процесите и да поставя условията, а не както беше в предишната коалиция - да се чудим на чии червени линии да угаждаме.

Наистина залогът е много по-голям отколкото простата аритметика от някакви социологически изследвания”, заяви Иванов и
добави, че следващата седмица се очаква развитие по идеята за съвместно явяване на двете формации.

“Притеснява ме, че една кампания, която неизбежно ще бъде кампания на конкуренция между нас и ПП, ще раздели хората. В името на тези хора сме длъжни да си решим всички други дискомфорти, които създава една коалиция”, каза още той.

Съпредседателят на “Демократична България” призова служебното правителство и президента Радев да отчетат, че “Газпром” не е просто търговец и доставчик на газ, а геополитическо оръжие на Русия.

“Първата задача, поставена от президента, беше да не допуска въвличането на България във войната. Никой не иска да въвлича България в каквато и да е война. Но тази фраза прикрива политиката на ефективен неутралитет спрямо Русия по отношение на това къде стоят нашите съюзи - ЕС и НАТО”, коментира той.

Христо Иванов напомни, че в България има активни граждани и политически сили, които няма да позволят геополитическата ориентация към Русия, дори да се използва кризата с газа като мотив.

“Служебното правителство започва с опити да плаши хората със създаването на щаба и с тези изключително истеризиращи послания за хаос и катастрофа. Ако не си постави за цел просто да осигури най-добрите доставки за България, включително оценявайки геополитическите рискове и с използване на най-различни проблеми да прокара възстановяване на нашата зависимост от “Газпром”, това ще има сериозна гражданска и политическа реакция в България”, каза той.

Христо Иванов призова служебното правителство да не се намесва в кампанията, а да запази политически неутралитет. Той дори се върна към стара идея на “Демократична България” за конституционни промени, които да ограничават правомощията на тези служебни кабинети.

“Все повече си давам сметка, че трябва да се върнем към тази идея за конституционна промяна за ограничаване на обхвата на служебните кабинети. Това е нещо, което “Демократична България” предлага от много време. Очевидно е, че трябва да има някаква корекция на тези правомощия.”


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Честито Възкресение Христово!

00:01 - 20.04.2025
Спорт

Тотална доминация, европейска титла и дъжд от рекорди за Карлос Насар

Когато само небето е границата за един суперталант

20:31 - 19.04.2025
Важно днес

След кървавата атака на Цветница Путин обяви "Великденско примирие" в Украйна

45 минути преди обявеното примирие в небето над Украйна са били изстреляни дронове "Шахед"

17:25 - 19.04.2025
Важно днес

9-месечно бебе загина при тежък пътен инцидент по пътя Смолян - Девин

То трябваше да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер до Пловдив

15:42 - 19.04.2025
Кино и сериали

Райън Гослинг ще участва в новия филм за "Междузвездни войни"

Премиерата на Star Wars: Starfighter е планирана за май 2027 година

13:36 - 19.04.2025
Важно днес

Трима души получиха шанс за живот след донорска ситуация

Донорът е 66-годишна жена, чиито близки решават да дарят органите ѝ

13:12 - 19.04.2025
Технологии

Хуманоидни роботи се състезаваха с хора на полумаратон в Китай

До финала след малко повече от час пръв стигна човек, а не робот

12:32 - 19.04.2025
Политика

САЩ може да признаят незаконно анексирания Крим за руски, за да има сделка за мир в Украйна

Подобен ход рискува да подкопае международните закони и договори, които Русия нарушава

11:42 - 19.04.2025