Първото нещо, по което ще познаете Huawei Маtе, са кръглите камери на гърба на телефона. Във време, в което гърбовете на повечето устройства приличат на кухненски плот с индукционни котлони, от Huawei измислиха начин, по който техният флагман да се отличава от останалите.

Отдалеч се вижда, че новият Маtе 40 Рrо е роднина на предишния Маtе 30 Рrо. Приятен на пипане, този телефон е изграден от алуминий и стъкло, което се извива от двете страни, превръщайки се във възможно най-големия функционален екран.

Световната премиера на модела беше в края на октомври и вече има много продуктови ревюта, от които ще научите какви ли не подробности за Маtе 40 Рrо, като например завръщането на двете копчета за звука (там, където винаги са си стояли), 88-те градуса, под които дисплеят се извива, сертификатът ІР68 за водоустойчивост, 90-те Hz опресняване на екрана и други подобни по-малко или повече (без)интересни детайли.

Засега смятам да ги оставя настрани и да се спра само на неща, които ми бяха полезни или забавни. Започвам с управлението чрез жестове, което покрива и двата критерия - и полезно, и забавно.

След като колите от няколко години въведоха жестовото управление на инфотеймънт системите си, въпрос на време беше да командваме и телефоните си така. Мога да ви изброя десетки причини да не искам да пипам екрана си с ръце. Твърде често изникват ситуации, в които е по-лесно да ръкомахаш във въздуха.

Може би най-симпатичната от всички жестови команди е отговарянето на обаждане без слайдване - само поставяте телефона си до ухото и сте приели обаждането.

Също, само с жест можете да паузирате глас или музика. Ако слушате нещо в YouTube, a в същото време някой ви говори, можете да намалите звука, като имитирате натискане с цяла длан над екрана във въздуха.

Маtе 40 Рrо има забавен отговор и на един основен въпрос, с които почти всеки потребител на телефон се сблъсква, а именно как се прави скрийншот. И то не просто скрийншот, а частичен, на цял екран, на цялата страница… човек има различни нужди. Тук идва втората голяма червена точка за Маtе 40 Рrо.

Първият начин за снимане на екрана е с жест - задържате разпъната ръка над телефона и след това я свивате в юмрук, а по-прецизният е почукване два пъти по екрана с кокалчето на свития ви показалец. За частичен скрийншот очертавате пак по същия начин в кръг това, което искате да снимате, а за цялата страница - рисувате S по екрана.

Всички тези екстри достигате от основното меню на настройките и от вас зависи дали да ги активирате или не.

Маtе 40 Рrо е флагманът при бизнес телефоните на Huawei. Това не е устройство, което купувате на детето си, нито на майка си - особено ако е като моята, която не може сама да свърже смарт часовник с телефон и когато загубят връзка, ги ползва поотделно със седмици.

Ако ви се занимава да разучите какво може този телефон, ще останете изключително приятно изненадани.

Нещо, което е в графата "полезно", е, че имате възможност да работите в два прозореца едновременно, както и да си “закачате” някои отворени приложения върху други. Представете си например, че четете статия в сайт, но едновременно с това си пишете с някого в Messаnger. Няма да има нужда да минавате от браузра на app, а можете да разположите всичко на един екран, като Messаnger-ът ви е т. нар. “плаващ прозорец” над статията.

Друго от предимствата на този телефон е стерео звукът, който е инженерно възможен благодарение на двата високоговорителя в долната и горната част на корпуса. При това звукът на Маtе 40 Рrо идва не просто от две места, а успява да направи и добра звукова картина, която бие доста безжични колонки.

Ако вече през ума ви минава мисълта, че телефоните са новите лаптопи, и аз съм на това мнение. Преди година-две за мен беше немислимо да тръгна нанякъде без лаптоп, сега е точно обратното. Единственото, което още не мога да правя успешно на телефон - това е да пиша дълги текстове. Предполагам, че е въпрос на време и на подходящата клавиатура, която очакваме в близко бъдеще.

Абсолютно съм наясно, че повечето хора избират телефона според камерата (камерите) и че това е огромен selling point за Huаwei, които от години успешно си сътрудничат с Leica, при това проправиха своя пътека в света на мобилната фотография.

Преди да стигна до камерите обаче, няколко думи за батерията.

Големите екрани, високата честота на опресняване, многото отворени прозорци, които вече не бавят телефоните, скъсяват живота на батерията, а, както е известно, страхът да не ни свърши батерията е един от фундаменталните страхове в живота на съвременния човек, заради който той е готов да жертва спортно занимание, да заговори непознат и да си лиши от среща с приятели. Няма друга сила, която да накара почти 12-годишната ми дъщеря да си отложи среща освен фактът, че няма достатъчно батерия на телефона.

В момента с рутера вкъщи са свързани 12 устройства и повечето от тях изискат някаква форма на зареждане, така че ако ви кажа, че у нас се спъваме в кабели, няма много да преувелича.

Дори не смятах да разопаковам цялата кутия на Hawei Маtе 40 Рrо, но някаква случайност все пак ме заведе до зарядното на този телефон. Гледката ме зарадва искрено - голям 66 W адаптор. Един от недостатъци на хоум офиса, който обитавам от март насам, е, че той много разваля дисциплината. Не само, че пижамите изведнъж се оказаха дефицит - все едно нощите в годината не са колкото дните, а поне по две - но и не знам за коя сутрин подред осъмвам с незареден телефон.

С 66-ватовия адаптер имате една грижа по-малко, защото получавате цяла батерия за 40 мин.

Големината ѝ е 4400 mAh и със сигурно ще ви стигне за ден.

Стигаме до камерите - отзад те са 3 - 50 MP (f/1,9), 12 MP с телефото обективен 5-кратен zoom(f/ 3,4) и 20 MP ултра широкооъгълна камера (f/1,8). Отпред 13MP Ultra Vision.

Освен че когато снимате хора, трябва да внимавате те да не са в края на снимката, за да не изглеждат лицата им пъпешовидни, други грижи с тези камери нямате. Снимките са ясни, имат достатъчно детайли, хубави цветове, камерата се справя чудесно и в нощен режим.

Това, което е по-впечатляващо обаче, е видеото.

С подходящо осветление можете да постигнете напълно задоволителна картина за всякакви web продукции. Ние изпробвахме снимането на влог, като дори не заснехме 4K, за да спестим място на телефона. Електронната стабилизация е наистина чудесна, можете да си ходите и снимате.

Ето и две доста симпатични открития.

Едното е режимът “Двоен изглед” - снимате видео като ползвате едновременно и предната и задната камера.

Прекрасна възможност за заснемането на блиц-интервю, например, така че да се виждат и двамата събеседници, или да снимате обект и едновременно да говорите за него. Само от вас си зависи как да запълните със съдържание тази иначе интересна възможност, която на практика дублира живите Instagram включвания на два акаунта, които се появяват в сторитата. Просто нищо не налага да сте на живо, в случай че не държите.

Другата доста забавна функция при видеото е “забързано движение”.

Трябва да снимате по-дълго време, за да получите после добра забързана картина - няма да се получи само с няколко стълби или крачки. Вариант е и да направите видео с някакъв много бавен обект - със сигурност това не е касиерката в Lidl. Опитайте с костенурка, ако ви се намира.

Видеото по-долу е снимано в продължение на повече от 12 минути. Подобен ефект е много симпатичен за интро на авторско видео.

Понеже пренебрегнах леко техническите параметри на този телефон за сметка на качественото описание, все пак ги изброявам за хората, на които ще са им полезни:

  • 6,76 инча Oled дисплей, 18.5:9, 456 ppi
  • 2772 х 1344 пиксела висока резолюция и 2376 х 1152 стандартна
  • 90 Hz режим на опресняване
  • Чипсет: Kirin 9000
  • Памет: 8GB RAM, 256GB за съхранение с NM SD слот за допълнителна памет карта
  • Операционна система: Android 10/EMUI 11

Искам да ви кажа и няколко неща, които не ми харесаха. Тестовият модел е цвят Mystic Silver, а именно белезникав хамелеон, който приема жълто-зелени до розови оттенъци. Може би щеше да е особено шик, ако те не се смесваха с пръстовите отпечатъци, които остават по устройството след всяка употреба.

Не съм фен и на силно извития дисплей, защото не виждам смисъл картината да продължава извън работната зона. Смятам завръщането към бутоните за звука за добра крачка, особено високо оценявам червеното on и off копче и силно се надявам един ден телефоните отново да имат 3,5 мм жак - ей така за всеки случай.

Цената без договор е около 2400 лева.


Устройството, което тестваме е предоставено от Huawei, но този текст изразява изцяло позицията на автора.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024