Поне 180 хил. евро ще струват щетите от хулиганската проява на "Възраждане" Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Щетите, нанесени в резултат на погрома на привърженици на "Възраждане" срещу фасадата на Дома на Европа, са на стойност поне 180 хил. евро. Това съобщава Европейската комиия в отговор на запитване от bTV.

Разходите ще отидат за премахването на червената боя, ремонтирането на вратите и счупените прозорци, както и всички останали поражения. Сумата ще се поеме съответно от бюджетите на Европейския парламент и Европейската комисия.

В Дома на Европа се помещават представителствата на ЕК и ЕП в България. Вандалската проява срещу сградата доведе до арести, а в нея участваха депутати и други политици от "Възраждане". Прокуратурата поиска сваляне на имунитета им.

Подобно нападение с червена боя по сградата имаше и през 2023 г. Тогава обаче пораженията бяха значително по-малко и общата сума, изразходвана от двете институции за почистване на сградата, възлиза на 6700 евро, посочват от ЕК в отговора си до bTV.

До вандализма срещу сградата на двете европейски институции у нас се стигна след протест на "Възраждане" срещу еврото. На 22 февруари след демонстрацията симпатизанти и депутати от проруската партия нападаха Дома на Европа, като използваха бомбички, боя и чукове.

Впоследствие прокуратурата поиска депутатската защита на народните представители Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов за участието им в проявата.

Още по темата:

Снимка от протеста на "Възраждане" Прокуратурата поиска имунитета на 4-ма депутати и кандидат-кмет от "Възраждане"

Снимка от протеста на "Възраждане" Синът на депутат от "Възраждане" и още трима остават в ареста заради погрома на сградата на ЕК

Важно днес

American 2482: Авиодиспечер предотврати сблъсък на два полета с един и същи номер

Инцидентът ще бъде разследван от American Airlines, така и от Федералната авиационна администрация

13:13 - 15.08.2026
Важно днес

Украйна атакува центъра за производство на космически ракети "Союз" в Русия

"Прогрес" е сред ключовите заводи за руската ракетна индустрия

12:08 - 15.08.2026
Важно днес

Фатален сблъсък на 19-годишен колоездач с микробус помрачи обиколката на Португалия

Един от най-обещаващите таланти на Великобритания загина при нелеп инцидент

11:12 - 15.08.2026
Бизнес

Джеф Безос, зетят на Лакшми Митал и съосновател на Facebook купиха 30% от "Ливърпул"

Сделката се оценява на над 7 милиарда долара

10:07 - 15.08.2026
GEN Z дневници

Vol. 130: Манифестираме гадже с “молитва” от Дуа Липа, скоростни приятелства, най-скучната част от мен

И защо най-добрият career hack се оказва просто да говорите с истински човек

09:39 - 15.08.2026
Живот

Бивш преподавател в Кеймбридж, обвинен в плагиатство, е намерен мъртъв

41-годишният Джейсън Ардей беше най-младият чернокож професор в Кеймбридж

08:47 - 15.08.2026
Важно днес

На 15 август честваме Голяма Богородица - един от най-важните християнски празници

Имен ден празнуват всички с името Мария, Мариана, Мариан и др.

08:30 - 15.08.2026
Спорт

Стилияна Николова стана световна вицешампионка и донесе първа олимпийска квота на България

Гимнастичката изигра четири стабилни съчетания с общ резултат от 117.600 точки.

22:10 - 14.08.2026
Спорт

Григор Димитров допусна изненадващ обрат в Синсинати

Първата ракета на България отпадна рано в турнира

21:31 - 14.08.2026