Паметникът на Съветската армия в Пловдив също може да бъде демонтиран и преместен, ако общинският съвет приеме предложението на двама съветници от ДСБ, което вече е е внесено официално.
Владимир Славенски и Йоно Чепилски, които са част от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България” в местния парламент, съобщиха, че са предложили паметника на Альоша, както е известен монументът - да бъде преместен в срок до края на 2024 година в Музея на социалистическото изкуство в София.
"С цел възстановяване на историческата истина - а именно, че Червената армия е окупатор на България, и обръщайки се към националното достойнство, завещано ни от епохата на българското Възраждане, предлагаме Альоша да бъде преместен от върха на хълм Бунарджика," посочват от ДСБ-Пловдив.
Предложението на общинските съветници включва още осъществяване на архитектурен конкурс за реновация, облагородяване и реставрация на пространството на върха на хълма.
Очаква се идеята да бъде обсъдена и гласувана на предстоящата сесия на общинския съвет на 17 януари, а ако бъде приета, кметът на града Костадин Димитров трябва да разпореди преместването на паметника до края на годината.
Идеята за демонтажа на "Альоша" не е нова - в края на миналата година общинската съветничка от “Демократична България” Веселина Александрова обяви намерението на групата от ПП-ДБ за трансформация на пространството, където се намира той.
Паметникът на Съветската армия "Альоша" е официално открит през 1957 г. на върха на хълма Бунарджик - едно от тепетата на Пловдив. Представлява гранитна статуя с височина 10,5 м на съветски войник, държащ картечен пистолет "Шпагин" с цевта надолу.
Прототипът на статуята е руският войник от Трети украински фронт Алексей Иванович Скурлатов. Паметникът се издига над Пловдив и се вижда от почти всяка точка на града, а нощем е осветен.
Докато в Източна Европа вече са демонтирани 4000 подобни монументи, в България паметници на Съветската армия все още има в много градове.
Фигурите на този в София - наричан МОЧА (Монумент на окупационната червена армия) - бяха демонтирани преди няколко седмици. Административният съд - София град постфактум реши, че демонтажът трябва да бъде спрян. Областната управа на столицата обжалва това решение.
От падането на комунизма в България през 1989 г. досега е известен само един друг случай на демонтиране на паметник на Съветската армия в областен град в България - това е Плевен, като монументът от комунистическо време от главната пешеходна улица е премахнат още в началото на 90-те години на миналия век.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: