Имотни интереси може да стоят зад заплахите срещу кмета на Бистрица

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Нахлуването на двама маскирани мъже в кметството в Бистрица в опит за саморазправа с кмета Самуил Попов може да има връзка с интереси около общински имоти в софийското село.

Това посочи самият Попов в интервю за Нова ТВ, след като сигнализира за показното сплашване в мутренски стил от 11 юли. Записи от появата на двама маскирани мъже на велосипеди бяха разпространени в социалните мрежи.

"Да влезеш в държавна институция - днес е в кметството, утре може да е дома на всеки жител на селото", каза още той.

Попов е убеден, че заплахата срещу него е свързана с работата му и споменава няколко казуса от последния месец, за които той подозира, че може да имат връзка.

В края на юни кметът на Бистрица е направил възражение срещу искане за промяна на устройствения план на имот в центъра на селото.

"В Бистрица един имот започва от няколкостотин хиляди евро. Видях един ПУП наскоро, качен на сайта на Направление "Архитектура и градоустройство", за който аз не знаех, и жителите на Бистрица не знаеха. Имотът е в центъра, а вероятната стойност е 6-7 цифрена. Подадох възражение, докато бистричани не се информират и не си дадат становището", казва той.

Предложението на НАГ е за продължаване на една от улиците, която се пресича с основната "Никола Крушкин". Въпросното продължение би преминало през пешеходна зона с търговски обекти върху общинска площ и ще излезе до спирка на градския транспорт. Попов е възразил срещу изменението, което ще направи "маломерен" общинския имот.

Отделно от това, Самуил Попов споменава пред Нова ТВ за две свои писма от 13 юни, които също свързва като възможен повод за напрежението.

  • Писмо до Сдружение "ФК ЦСКА 1948" - Попов иска да знае на какво правно основание футболният клуб ползва общинския стадион на "Витоша - Бистрица" и дали плаща наем за това, като напомня, че по закон между 30 и 100% от постъпленията от наеми на общинска собственост следва да се използват за дейности от местно значение в селото.
  • Писмо до дружеството "Консорциум Уелт Мениджмънт", в което кметът пита дали фирмата получава наеми от общински павилиони в центъра на Бистрица и на какво правно основание.

От МВР съобщават пред Нова ТВ, че работят по разследването от получаването на сигнала за нахлуването на мъжете в кметството на 11 юли.

До момента двамата маскирани нападатели не са идентифицирани.

Спорт

Капитан Роналдо смълча критиците и се отпуши на Мондиал 2026

Голям мач за Кристиано

21:02 - 23.06.2026
Кино и сериали

Зоуи Кравиц и Сейди Синк участват в експериментална видеоигра на Netflix

В Unhinged действието се развива на екрана, а телефонът на играча служи като контролер

19:07 - 23.06.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в столичния квартал „Обеля“

На място са изпратени екипи на пожарната, линейка и полиция

18:33 - 23.06.2026
Спорт

Никола Цолов има гарантирано място във Формула 1 за 2027 г., съобщи испанско издание

Българският пилот ще кара за Racing Bulls през следващия сезон, твърди специализираният сайт SoyMotor

18:00 - 23.06.2026
Важно днес

DARA отказа да участва във фестивал в Баку с руски изпълнители, подкрепящи войната

Певицата беше критикувана от украински фенове

17:27 - 23.06.2026
Бизнес

Милена Драгийска, Lidl: Не високите цени, а доходите остават проблем в България

Свръхправомощията на КЗК създават риск, не решават проблем

16:38 - 23.06.2026
Важно днес

КЗК отмени поръчката за проектирането на Националната детска болница

Държавната компания ще обжалва решението

15:49 - 23.06.2026
Бизнес

Фалшивото "немско масло" без краве мляко е засечено заради съмнително ниска цена

Не става въпрос за имитация на "краварката", а за фалшив продукт

15:15 - 23.06.2026
Бизнес

Битката за империята зад Ray-Ban все повече прилича на сюжет от Succession

Един от наследниците на богатството на Леонардо Дел Векио иска контрол. Семейният фонд не дава

14:41 - 23.06.2026