Инфлуенсъри от Европа са взимали пари от Кремъл, за да споделят руска пропаганда Снимка: © Getty Images

Франция има доказателства, че Русия се опитва да разпространява пропагандата си чрез инфлуенсъри в различни европейски държави. Информацията беше потвърдена от френския външен министър Жан-Ноел Баро по време на изслушване в парламента.

Разкритията бяха направени първо от френскоезичното издание "Le Monde". То съобщи, като се позова на източник от разузнавателните служби, за руска операция в социалните мрежи. Хора, свързани с Кремъл, са платили на около двадесет инфлуенсъри от TikTok и Instagram в няколко европейски държави. В замяна на плащанията създателите на съдържание е трябвало да публикуват видеоклипове, в които разпространяват някои от опорните точки на руската пропаганда. Те са говорили за "мощта" на армията на Владимир Путин и риска от световна война, ако подкрепата за Украйна продължи.

Оферти са били отправени към над 2000 инфлуенсъри в различни страни. Знае се, че поне 20 от тях в Испания, Германия, Великобритания, Италия и Франция са приели предложението. Към момента не е ясно какъв е размерът на заплащането, което са взимали.

Френският външен министър заяви, че страната му е обект на "няколко вида" чуждестранна намеса в онлайн пространството.

"Използваните оперативни методи са разнообразни и често се развиват", каза той, като даде за пример и неотдавнашните избори в Молдова и Румъния, които според него илюстрират "масовото използване на инфлуенсъри в социалните мрежи", особено за манипулации в изборни процеси.

Баро заяви, че разследването за спонсорираните от Кремъл инфлуенсъри продължава. В схемата са участвали поне деветима френски граждани.

"Призовавам създателите на съдържание и техните последователи да бъдат изключително бдителни относно тези заплахи в нашия публичен дискурс“, допълни външният министър.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

СОС отхвърли реформата на Васил Терзиев и новата позиция на зам.-кмет по градско планиране

Столичният кмет обяви, че ще внесе доклада отново

20:16 - 13.11.2025
Важно днес

Руски изтребител Су-30 се разби в Карелия, екипажът е загинал

Втора катастрофа с военен самолет при учебни полети за месец в Русия

19:58 - 13.11.2025
Важно днес

„Справедливост за Мая“: протест настоява за по-строги наказания за насилие над животни

Над 220 000 души се включиха в подписка, с която призовават за справедливо наказание

18:38 - 13.11.2025
Важно днес

Уволненият шеф на МВР-Пазарджик е преназначен в "звеното за подпомагане" на Даниел Митов

Даниел Бараков все още е в системата на полицията, докато тече проверка

18:23 - 13.11.2025
Живот

Какво предлага eMAG Black Friday 25 и как да се подготвим за кампанията

Тази година платформата и нейните Marketplace търговци ще предложат над 40 милиона броя продукти от разнообразни категории

16:41 - 13.11.2025
Важно днес

Прокуратурата внесе обвинителния акт срещу Благомир Коцев

За съучастник се споменава "народен представител", чието име не се разкрива

16:23 - 13.11.2025
Бизнес

Мартин Куванджиев, който показа колко губим от заплатата си заради Бюджет 2026

Той пусна безплатния калкулатор, който смята личната загуба от новите осигуровки

15:35 - 13.11.2025
Текстове от партньори

Оборотът на dm в България доближи половин милиард лева

• С над 50% се увеличават онлайн продажбите, а поръчките през приложението Моят dm нарастват със 70 на сто

15:16 - 13.11.2025