Италия се готви за 48°C, горещата вълна остава в Европа, Азия и Северна Америка Снимка: © Getty Images

Извънредни горещини, горски пожари в Европа и абсолютен рекорд на температурите в Китай - така светът посреща поредната юлска седмица под влиянието на гореща вълна.

Предупреждения за опасни метеорологични условия са издадени в десетки страни - от Италия до Япония.

Островите Сицилия и Сардиния се готвят да посрещнат температури до 48 градуса по Целзий през предстоящите дни, според оценка на Европейската космическа агенция - "потенциално най-високите температури, които са регистрирани в Европа".

В Рим се прогнозират до 43 градуса на сянка във вторник, което би счупило досегашния рекорд от 40.5 градуса от август 2007 г. Флоренция и Болоня също са сред градовете, в които се очакват необичайни горещини.

Горещата вълна в Европа е в разгара си - Испания, Франция, Германия и Полша също са сред рисковите държави. На Канарските острови се борят и с горски пожар, който е наложил евакуация на няколкостотин души през уикенда.

Акрополът в Гърция е затворен от няколко дни заради нечовешките температури, които създават опасност за състоянието на туристите.

Министърът на здравеопазването на Италия Орацио Скилаки също призовава гостите на Рим да внимават по време на разходките си на открито: "Да отидеш в Колизея при 43 градуса температура не е препоръчително, особено за възрастните хора".

Нов антициклон, наречен "Харон" по името на древногръцкия митичен лодкар, откарващ душите на мъртвите към царството на Хадес, навлиза в средиземноморския регион от Северна Африка.

"Тежка и изключително опасна гореща вълна" се наблюдава и в САЩ. Над 80 млн. души живеят на териториите на щатите, където горещините продължават. В части от Калифорния, Невада и Аризона се очакват до 46 градуса по Целзий, няколко дни след като в Долината на смъртта в Калифорния бяха отчетени над 50 градуса в неделя.

Посетителите в националния парк описват "животозастрашаваща дневна температура", а в следващите дни се прогнозират до 53°C. Рекордът за извънредна температура в долината стои ненадминат от 1913 г. - 56,67°C.

17 поредни дни Финикс (Аризона) регистрира максимални температури от над 43 градуса по Целзий, а предупредителният код за извънредна горещина е валиден до сряда вечер.

Междувременно в Азия - Китай съобщава за абсолютен рекорд от 52 градуса в провинция Синдзян, в селището Санбао, което се намира в Турфанската падина, известна с горещия си климат.

В Япония се готвят едновременно за горещини и за проливни дъждове - в Токио са отчетени 40 градуса, докато в северната част на страната има сериозни наводнения заради валежите.

Фатално бедствие има и в Южна Корея, където 13 души загинаха при наводнение в автомобилен тунел в град Чхонджу. Общият брой на жертвите от пороите в страната е достигнал до 40 загинали в един от най-тежките си сезони на летни мусони.

"Извънредните метеорологични събития ще станат нещо обичайно. Ние трябва да приемем, че климатичните промени са факт и да се справим с тях", казва президентът на Южна Корея Юн Сок Йол.

Пет места, които да посетите на остров Капри


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Палежи, счупени витрини и безредици в Париж след триумфа на ПСЖ в Шампионска лига

5400 униформени бяха мобилизирани в размирната нощ

10:13 - 01.06.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV служи с омофора - подарък от България

Одеждата беше подарена на аудиенцията във Ватикана по повод 24 май

09:57 - 01.06.2025
Политика

Изборите в Полша: Двама кандидати се борят за TikTok-поколението, гласувало за третия

Политологът Спасимир Домарадски за новите форми на влияние

09:35 - 01.06.2025
Живот

Salsa Jeans стъпи в България с обещание за мода, създадена за реалните жени

С появата си в България, магазинът на Salsa Jeans добави така необходимото разнообразие и смислена алтернатива в сегмента на небързата и устойчива мода

09:23 - 01.06.2025
Важно днес

Диляна Гайтанджиева ще съди Христо Грозев за обвързването ѝ с ГРУ

Първа реакция след разследването за връзките на отдел 29155 на ГРУ

08:54 - 01.06.2025
Важно днес

7 загинаха, 66 са ранени при срутване на мост върху влак в Русия

Руските власти твърдят, че съоръжението е взривено

08:36 - 01.06.2025
Важно днес

Христо Грозев посочи Диляна Гайтанджиева като журналиста, изпълнявал поръчки на руските служби

Българска журналистка е работила за един от най-страшните отдели в руското разузнаване, като е публикувала материали с цел дезинформация

19:49 - 31.05.2025
Политика

ЕС не е доволен от обявеното от Тръмп увеличение на митата и готви отговор

ЕС е готов да наложи контрамерки

18:10 - 31.05.2025