Иван Иванов – да победиш себе си, преди да победиш другите Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Иван Иванов, който тази година спечели юношеските титли на Уимбълдън и US Open, вече навърши 17 години и уверено гледа към следващите предизвикателства – мъжкия тенис.

Иван е посланик на Mastercard – партньорство, което ясно отразява неговата философия и път към успеха. Той въплъщава ценностите на марката – страстта да следваш мечтите си, оптимизма, че всичко е възможно, и последователността, без която талантът остава само обещание.

Иван Иванов Мастър Кард

В интервюто в „Бюрото на Константин Вълков“ Иван разказва за пътя си до върха – за натрупания опит, дисциплината, с която живее и как мечтите могат да се превърнат в реалност, когато ги преследваш с труд и последователност.

„Когато търсиш играта и искаш повече, винаги идва онази доза късмет, която те изстрелва напред,“

От №138 до №1 – пътят, който започва с вяра

В началото на годината Иван е 138-и в света при юношите. Само за три месеца достига до №1 – постижение, което го нарежда сред най-ярките млади таланти в света на тениса.

„Знаех, че имам потенциала да бъда номер едно. Тенисът е особен спорт – играеш сам и нищо не се знае до последната точка. Но вярвах, че мога.“

Тази вътрешна убеденост, съчетана с безкомпромисна дисциплина, го отвежда до върха. В академията на Рафаел Надал в Испания Иван усвоява не само техника, но и характер - онзи борбен дух, който отличава истинските шампиони.

„Дисциплината е това, което гради успеха. Да ставаш в 7:30, да лягаш в 10:00, да тренираш всеки ден – това е трудно, но точно то те прави различен.“

Уроците на големите и психиката на шампион

Иван не крие, че е израснал, вдъхновен от тримата титани на съвременния тенис – Федерер, Надал и Джокович.

„От Федерер взех чистата техника и начина му на мислене. От Надал – борбеността, желанието да се бие за всяка точка. А от Джокович – психиката. Той е живо доказателство колко далеч може да те закара силата на ума.“

С времето именно това усещане за вътрешен контрол се превръща в ядрото на играта му. Иван знае, че на корта всичко може да се промени за секунди – резултат, ритъм, публика, дори времето. Единственото, което остава под негов контрол, е реакцията му. Тази осъзнатост – да не позволиш на емоцията да диктува, а да използваш напрежението като двигател – е нещо, което според него отличава добрите от големите.

„Има толкова много играчи с перфектна техника, но без здрава психика. В крайна сметка не играта, а умът решава мача.“

Да победиш себе си

Иван Иванов .

Тенисът е индивидуален спорт, често самотен, изискващ постоянна вътрешна битка. Иван признава, че понякога най-трудният противник е самият той.

„Понякога играта ти не върви, противникът не е по-добър, но просто трябва да победиш себе си. Това е най-трудният мач – да се справиш в онзи ден, когато всичко изглежда срещу теб.“

В тези думи се усеща зрелост, която рядко притежава човек на 17. Иван не говори за тенис като за борба с другите, а като за път към самоконтрол и приемане на несъвършенството. За него победата не е само в резултата, а в умението да намериш спокойствие, когато си на ръба, да продължиш да вярваш, когато увереността започне да се разпада. Тази вътрешна дисциплина е може би най-ценното му оръжие, именно тя превръща напрежението на корта в място, където растеш, а не просто се състезаваш.

Поглед напред – към мъжкия тенис

Иван Иванов

След като триумфира при юношите, Иван вече гледа към следващата голяма крачка.

„Оттук нататък ще играя повече мъжки турнири, след това challengers, ATP и, разбира се, отново Уимбълдън. Това е следващата стъпка – най-трудната, но и най-вълнуващата.“

Младият тенисист е на прага на нов етап, в който всеки мач носи повече опит, но и по-голяма отговорност. Вече работи с разширен треньорски екип и планира интензивна програма от участия в ITF и ATP Challenger турнирите в Испания, Италия и Централна Европа.
Целта му е да натрупа първите си точки в професионалната ранглиста и да се подготви за дебют в квалификациите на „Големия шлем“ през 2026 г. Иван подхожда към този преход с реализъм, но и с увереност, че успехът идва с време.

„Мъжкият тенис е коренно различен. Това е следващото ниво на играта - физически, психически и тактически. Но точно в това предизвикателство се крие мотивацията ми.“

Повече от статистика – вдъхновение

Иван Иванов .

Историята на Иван Иванов не се изчерпва с резултати и трофеи. Тя е пример за това как амбицията може да се превърне в постоянство, а постоянството – в начин на мислене. Пътят му от юношеските кортове до световния връх е не толкова история за победи, колкото за зрелост – за способността да изградиш себе си чрез труд и самодисциплина, когато никой още не очаква чудеса от теб.

Днес Иван е не просто млад тенисист със светло бъдеще, а глас на поколение, което вярва, че големите цели се постигат с търпение и отдаденост. Като посланик на Mastercard, той носи послание, отвъд тенис корта:

„Мечтите трябва да се преследват с упоритост, и трудът не бива да се подценява.“

Пълното интервю на можете да гледате тук.

Важно днес

България се превръща в Орбанова Унгария - реакциите след заявката на Румен Радев да наложи вето на санкциите срещу Русия

"Демократична България" призова за преразглеждане на позицията

10:44 - 19.06.2026
Важно днес

Джей Ди Ванс отмени пътуването до Швейцария за преговорите с Иран

От Белия дом говорят за "логистични" проблеми, докато Израел и Хизбулла си разменят удари

09:52 - 19.06.2026
Живот

България е №1 в ЕС по златни медали на глава от населението

Vivacom продължава своята подкрепа към Сдружението на олимпийските отбори по природни науки и през 2028 г. с дарение от 30 000 евро

09:45 - 19.06.2026
Живот

Теч на информация разкри детайли за тайното общество на Питър Тийл

На среща през август представители на елита ще обсъждат изграждане на култове и "навигиране" на Третата световна война

09:09 - 19.06.2026
Важно днес

Анди Бърнам спечели изборите, които проправят пътя му към поста на Киър Стармър

Новата му битка вече е за "Даунинг стрийт" 10

08:28 - 19.06.2026
Важно днес

ТВ водеща подаде оставка след фалшива новина за смъртта на бащата на Меси

Флоренсия Пеня се извини на семейството на Меси и слезе от ефир

08:04 - 19.06.2026
Важно днес

Над 100 000 ученици от 7 и 10 клас са на изпит по математика

Вторият изпит от националното външно оценяване започва

07:29 - 19.06.2026
Спорт

Швейцария разби Босна и Херцеговина. Чехия игра в исторически мач

Става все по-интересно на Мондиал 2026

00:28 - 19.06.2026