Костов: Идеите на "Прогресивна България" не могат да прочистят съдебната система Снимка: © https://www.facebook.com/dsb.bg

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Иван Костов призова за дълбока структурна реформа на съдебната власт и предупреди, че без политическа воля зависимостите в системата ще продължат да се възпроизвеждат.

В свой коментар, публикуван в Mediapool, той твърди, че кризата в съдебната система е резултат от „неформална мрежа за вземане на решения“, която влияе върху кадровите и дисциплинарните процеси във Висшия съдебен съвет.

Според Костов ВСС е „само формално връх на независимата съдебна власт“, докато реално е зависим от политически и вътрешноинституционални влияния.

През годините управляващите са формирали състава на съдебния кадрови орган, а чрез назначенията и дисциплинарните решения зависимостите са се пренесли към административните ръководители в съдилищата и прокуратурата.

Той посочва като пример случаите около Петьо Еврото и Нотариуса, за които има множество публични данни и твърдения, но не и последователна реакция от прокуратурата.

“Въпреки повдигнатите отделни обвинения, нейните реакции са непоследователни, неадекватни и без резултат”, казва Костов и добавя:

“В публичното пространство многократно беше разпространявана информация, че магистрати притежават скъпи имоти в чужбина, че има несъответствие между техните доходи и активи, и не са декларирали имуществото си. Липсата на видима, последователна и убедителна институционална реакция по подобни сигнали затвърди общото недоверие към съдебната система. Примерите доказват, че мрежата на влияние функционира без ефективна наказателна и дисциплинарна отговорност. Съдебната система отказва да санкционира собствените си закононарушения”.

Бившият премиер предлага серия от дълбоки промени в съдебната система, които да доведат до желания ефект:

  • Функциите на Висшия съдебен съвет по управление на имущество, обществени поръчки, логистика и ИТ системи да бъдат премахнати чрез промени в Конституцията, тъй като превръщат ВСС в „свръх централизиран управленски орган“.
  • Инспекторатът към ВСС да бъде върнат към Министерството на правосъдието, като едновременно с това бъдат ограничени възможностите за проверки срещу магистрати заради техни актове по дела срещу лица на висши публични длъжности.
  • Броят на съдиите и прокурорите да бъде ограничен чрез лимит, изчисляван спрямо населението, като България да се ориентира по показателите на държави като Швеция, Финландия, Дания и Ирландия. По думите му разходите за съдебната власт като процент от БВП също трябва да бъдат ограничени.
  • Прокурорите и съдиите да бъдат задължени да декларират родствени и професионални зависимости, включително фактическо съжителство и йерархични връзки, като при
  • Прокуратурата да излезе от съдебната система и да премине към Министерството на правосъдието.

В анализа си Костов коментира и предложенията на “Прогресивна България” за промени в Закона за съдебната власт. Според него мотивите към законопроекта показват “сравнително дълбоко разбиране” за проблемите в съдебната власт, но самите текстове не предлагат „системна реформа на съдебната власт“.

„Съдебната система се нуждае от пълно прочистване, което не може да направи сама. Могат да го извършат само новите управляващи, с подкрепата на реформаторските фракции в парламента“, пише Костов.

Той предупреждава, че стремежът ВСС да бъде независим от външно влияние може да доведе до обратния ефект – зависимост отвътре, защото текстовете на “Прогресивна България” няма да доведат до елиминиране на вътрешните зависимости сред магистратите.

Според Костов сегашният модел на избор на професионалната квота позволява на административни ръководители да налагат предварително съгласувани кандидати, а това корумпира изборите по същия начин като корпоративния вот.

Важно днес

Влак удари училищен автобус на жп прелез в Белгия

В автобуса са пътували седем деца и двама възрастни

12:56 - 26.05.2026
Важно днес

Новите влакове на Skoda тръгват в метрото на София

Първите нови влакове от Skoda тръгнаха по линиите 1, 2 и 4

12:24 - 26.05.2026
Спорт

Манчестър изпрати Пеп Гуариола с парад след 20 трофея

Емоционалният момент сложи края на цяла ера във Висшата лига на Англия

11:57 - 26.05.2026
Важно днес

МВР проверява дали полицейски служители са помагали на Васил Михайлов да се укрива

Вътрешното министерство реагира на твърдение на адвокат Зорница Костова

10:39 - 26.05.2026
Важно днес

Младежите в Благоевград са поръчали ЛСД през Telegram, обвиняемият твърди, че не помни нищо

Иван Демерджиев обяви засилени мерки срещу наркоразпространението

10:11 - 26.05.2026
Важно днес

Кой е митрополит Иларион - руският духовник, задържан в Чехия за наркотици

Обвиняван в сексуален тормоз и богатство, но беше смятан и за възможен наследник на патриарх Кирил

09:36 - 26.05.2026
Важно днес

Издирваното 5-годишно дете от Кюстендил е открито (Обновена)

Момчето беше в неизвестност от вчера вечерта

09:20 - 26.05.2026
Важно днес

Васил Михайлов е успял да се укрива толкова време заради теч на информация, смятат експерти

За целта е бил необходим само един корумпиран служител

08:56 - 26.05.2026
Важно днес

Може да има проблеми при купуването на винетки онлайн в следващите дни

Причината е актуализация на софтуера на ТОЛ системата

08:35 - 26.05.2026