Из мемоарите на Меркел: срамът от Брекзит, сплашванията на Путин и многобройните дилеми Снимка: © Getty Images

Когато през 2017 г. Ангела Меркел се среща с Доналд Тръмп в Белия дом, той отказва да се здрависа с нея пред фотографите – дори след като тя му прошепва, че трябва да го направят.

"Веднага след като казах това, вътрешно поклатих глава. Как можах да забравя, че Тръмп отлично знае какво иска да постигне с това действие," пише бившият германски канцлер в мемоарите си. Книгата "Свобода: Спомени 1954-2021“ излезе на пазара във вторник.

В нея тя за първи път разказва за многобройните дилеми, които е трябвало да решава като канцлер, и дава на читателите поглед към света на политиката по типично неин начин – задълбочено и в същото време пестеливо.

Меркел е единствената жена, която някога се е издигала до най-високия политически пост в Германия. Тя заемаше длъжността канцлер от 2005 до 2021 г. и беше един от водещите европейски лидери през този период.

В над 700-те страници на мемоарите си германката обръща специално внимание на срещите си с Владимир Путин, предизвикателствата пред Европа и други истории от "кухнята" на канцлерството ѝ.

Разговорите с Путин

Един от най-интересните моменти е срещата на Меркел с руския президент през 2007 г. в Сочи. Знаейки за страха на Меркел от кучета, Путин вкарва черния си лабрадор Кони в залата за срещи, което предизвиква видим дискомфорт у нея. Тя тълкува това като умишлен опит за сплашване и пише, че Путин се е "наслаждавал" на ситуацията.

Меркел обаче решава да се придържа към мотото "никога не обяснявай, никога не се оплаквай" и така и не обсъжда случката лично с президента. Бившата канцлерка определя Путин като "човек, който иска да бъде уважаван, но е готов да се изложи по всяко време."

В автобиографията тя разказва и за голямата лъжа на руския президент. През 2014 г. той отрича, че руски войници са участвали в незаконното анексиране на украинския полуостров Крим.

"Когато на следващия ден разговарях с него – той отрече," спомня си Меркел. По думите ѝ това е била първата "неистина," която Путин ѝ е казал. И която е поставила началото на обтегнатите отношения между Берлин и Москва.

"Не прекъснах контактите си с него – това не беше опция за мен, но от този момент нататък германско-руските правителствени консултации, посещенията в различни градове извън специалните срещи в столиците, както и срещите между мен и Путин в рамките на Петербургския диалог вече не се провеждаха," посочва тя.

Тръмп е фен на Путин

Може да се каже, че Меркел не е почитателка на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп. Републиканецът "преценяваше всичко от гледната точка на предприемач на недвижими имоти, какъвто е бил преди политиката," пише бившият канцлер.

"Всеки имот можеше да бъде разпределен само веднъж. Ако той не го получи, го получава някой друг. Така гледаше и на света."

Меркел посочва, че Тръмп се е възхищавал на диктаторите – особено на Владимир Путин: "Имах впечатлението, че политиците с автократични и диктаторски черти направо го пленяваха."

За какво съжалява?

В по-голямата част от мемоарите Меркел защитава политиките си, включително тези по отношение на миграцията, ядрената енергетика и Русия, които бяха подложени на сериозен анализ и критики през годините.

Нещо, което истински я е разтърсило, е напускането на Великобритания от ЕС. Тя обръща специално внимание на този момент и го нарича "позор, срам за всички членове на Европейския съюз."

"Великобритания просто ни изостави. Това промени гледната точка на света към ЕС. Ние бяхме отслабени," пише тя и допълва, че е била "измъчвана от въпроса" дали е трябвало да направи повече в това отношение.

Автобиографията излезе едновременно в над 30 държави по света и е едно от най-дългоочакваните заглавия на книжния пазар. Освен по актуалните теми от управлението ѝ, Меркел размишлява върху своето наследство и се връща назад в годините преди да стане един от най-влиятелните лидери в света.

Все още няма информация кога мемоарите ще са достъпни и на български език.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024